• انتشار: 22 جولای 2020
  • ساعت: 12:45
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46077
پرینت
واکنش صالح به رد دسترخان ملی از سوی نمایندگان

گرسنه نان می خواهد نه خانه

امرالله صاحل معاون اول رئیس جمهور غنی در واکنش به رد برنامه دسترخانه ملی از سوی مجلس نمایندگان گفت گرسنه به نان فکر می کند نه خانه!

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری در واکنش به رد طرح برنامه‌ی «دسترخوان ملی» از سوی مجلس نمایندگان، گفت «گرسنه نان خواب می‌بیند نه خانه».

اعضای مجلس نمایندگان روز گذشته (سه‌شنبه، ۳۱ سرطان) در یک نشست فوق‌العاده، طرح برنامه‌ی «دسترخوان ملی» حکومت با هزینه‌ی مجموعی ۲۸۰ میلیون دالر را رد کردند.

سیدعظیم کبرزانی، منشی کمیسیون مالی و بودجه ای مجلس نمایندگان گفته بود آنان از وزارت مالیه خواسته‌اند طرح بدیلی را به این مجلس ارایه کنند که از طریق آن ۲۸۰ میلیون دالر به کارهای زیربنایی‌تر و اولویت‌های اساسی مردم افغانستان از جمله بندهای آب، مکاتب و جاده‌ها به مصرف برسد.

در همین حال، آقای صالح امروز (چهارشنبه، ۱ اسد) در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوک خود نوشت «این بودجه جز لاینفک تلاش برای کاهش گرسنگی است – حتا نه فقر.»

او همچنان خطاب به نمایندگان مجلس نوشت اگر این مسأله در سطح یک خانواده مثال زده شود، به این معنی است که شما خانواده‌ای را که در گرسنگی به‌سر می‌برد، می‌خواهید قناعت دهید که نان نخورند و از صرفه‌جویی‌شان خانه آباد کنند.

صالح همچنان گفت رد برنامه‌ی «دسترخوان ملی» از سوی مجلس به معنای این نیست که بانک جهانی پول مورد نظر برای این برنامه را برای پروژه‌ها و طرح‌های زیربنایی تخصیص دهد.

آقای صالح در ادامه ضمن آن‌که به نان دادن به گرسنه‌ها تأکید کرده تا خانه آباد کردن، همچنان خطاب به نمایندگان نوشته است: «شما پس از سال‌های سال و در فقدان تمرکز اساسی بر مسایل اساسی، دسترخوان فقرا را با خشم و شتاب دور انداختید  نه این‌که طرحی را تعدیل کرده باشید.»

معاون نخست ریاست‌جمهوری ابراز امیدواری کرده است نمایندگان مجلس به‌خاطر خود و جایگاه‌شان در جامعه، دوباره فکر کنند. به گفته‌ی او، «نان فقیر را گرفتن نه هنر است نه شجاعت».

روز گذشته صدیقی صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری نیز در یک نشست خبری گفته بود «دسترخوان ملی» یک برنامه‌ی مهم و یک گام فوق‌العاده بزرگ برای مبارزه با تأثیرات منفی اقتصادی بالای جامعه است و هدف آن مبارزه با فقر و گرسنگی است.

آقای صدیقی همچنان گفته بود کمک‌رسانی به مردم در شرایط اضطراری از مکلفیت‌های حکومت است و مجلس نمایندگان باید در راستای تطبیق برنامه‌ی «دسترخوان ملی» با حکومت همکاری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.