اجتماعی

گردهمایی معترضانه دوباره زنان کابل در فضای بسته؛ «حق خواستن جرم نیست»

«جنبش خودجوش زنان معترض افغانستان» امروز (سه شنبه ۵ دلو) با برگزاری یک گردهمایی اعتراضی در یک فضای بسته بار دیگر خواهان آزادی زنان در بازداشت به شمول تمنا زریاب پروانی، پروانه ابراهیم خیل و عالیه عزیزی شدند.

این زنان با در دست گرفتن دست نوشته هایی در یک فضای بسته، تصاویر خود را ضبط کرده و در فضای اجتماعی و رسانه ها منتشر کردند.

در این تصاویر دیده می شود که آنها هم صدا با یکدیگر شعار می دهند که «حق خواستن جرم نیست؛ با سرکوب کردن زنان معترض، صدای زنان افغانستان را خاموش نمی توانید.»

این زنان همچنین می گفتند که با گذشت چند روز از بازداشت تمنا زریاب پروانی و پروانه ابراهیم خیل، تاکنون هیچ خبری از سرنوشت این زنان در دست نمی باشد.

آنها می گفتند که اگر امارت اسلامی طالبان ادعای حکومت دارد، باید سرنوشت این زنان در بند را معلوم کند.

این زنان همچنین در پایان گردهمایی خود، قطعنامه ای صادر کردند که در آن علاوه بر محکومیت رفتارهای طالبان، به نشست هیات طالبان در شهر اسلو اشاره کرده و خواست های خود را نیز از جامعه جهانی مطرح نمودند.

آنطور که در قطعنامه این زنان آمده:

  1. از برگزارکنندگان و طرف‌های خارجی نشست اسلو می‌خواهیم که با سرنوشت زن افغانستانی و قاطبه مردم افغانستان با طالبان معامله نکنند
  2. زنان گروگان گرفته شده، به شمول عالیه رضایی که بیش از سه ماه می شود سرنوشتش روشن نیست، باید بی‌هیچ قید و شرطی رها گردند.
  3. این گروه ناخواسته، به عنوان یک واقعیت تلخ آری، اما به عنوان حکومت و مسئولان دولت و حاکمیت برای افغانستان، هرگز و هرگز؛ دنیا حساسیت ما را در این خصوص نادیده نگیرد.
  4. میزبانان نشستهای بین المللی ضمانت اجرایی رهایی زنان، و دست برداشتن این گروه از شکنجه و آدم ‌ربایی را بگیرند.
  5. ما این گروه بیگانه با واقعیت‌های افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم و قابل گفت‌وگو نمی‌دانیم؛ از همه‌ جهان برای کنار گذاشتن این گروه قومی‌- ایدیولوژیک از سرنوشت افغانستانی‌ها، طلب همکاری و هم صدایی داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا