• انتشار: 6 آوریل 2020
  • ساعت: 12:27
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43269
پرینت

گذرگاه مرزی چمن-اسپین بولدک باز شد

کسانی که به صورت قانونی به پاکستان رفته بودند و همچنان مهاجرینی که تذکره افغانستان دارند و نسخه‌های درمانی شفاخانه‌های کویته یا کراچی را داشته باشند، اجازۀ ورود به افغانستان را خواهند داشت.

مقامات سرحدی می‌گویند گذرگاه چمن – اسپین‌بولدک از بامداد امروز دوشنبه به روی مسافرین باز شده است.

به گفتۀ این مقام‌ها، کسانی که به صورت قانونی به پاکستان رفته بودند و همچنان مهاجرینی که تذکره افغانستان دارند و نسخه‌های درمانی شفاخانه‌های کویته یا کراچی را داشته باشند، اجازۀ ورود به افغانستان را خواهند داشت.

دگروال شریف غرزی، کمیسار سرحدی اسپین‌بولدکامروز دوشنبه ششم اپریل (۱۸ حمل) گفت تا اکنون صد مسافر از طریق گذرگاه چمن وارد افغانستان شده اند.

او افزود: «تیم‌های صحی ما شدیداً نظارت می‌کنند و ما به افراد دارای پاسپورت و تذکره را که نسخه داکتر و تداوی را همراه دارند، اجازه ورود می‌دهیم. سایر مسافرین حتی کسانی که از چین یا کشوری دیگر آمده باشند و طیارۀ شان در پاکستان فرود آمده باشد، هم اجازۀ ورود نمی‌دهیم.»

به گفتۀ مقام‌های کندهار این تدابیر برای جلوگیری از گسترش کروناویروس گرفته شده است.

از سوی دیگر نگرانی بزرگ، آن شمار کارگران افغان است که ممکن است به کروناویروس مبتلا باشند که از طریق مناطق قبایلی از ایران به گذرگاه چمن رسیده اند.

اما مقام‌های سرحدی تاکید دارند برای جلوگیری از بیماری کووید-۱۹ تدابیر ویژه گرفته شده و تا اکنون به این گونه افراد اجازۀ ورود داده نشده است.

همچنان دگروال غرزی افزود جانب پاکستان هنوز هم مسیر را به روی اموال ترانزیتی بسته و گفته اند که در این بخش آمادگی ندارند.

پاکستان هفتۀ جاری اعلام کرد به خاطر امور بشردوستی گذرگاه چمن – اسپین‌بولدک را به روی افغان‌هایی که در آن کشور گیر مانده اند، باز می‌کند.

عاطف مشعل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد گفت این گذرگاه تنها برای سه روز از یک طرف باز خواهد بود تا افغان‌ها به کشورشان برگردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.