• انتشار: ۱۱ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۰۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67014
پرینت

گذرگاه اسپین بولدک – چمن برای رفت و آمد مسافران باز شد

مقام های محلی طالبان در ولایت قندهار می گویند که گذرگاه مرزی اسپین بولدک – چمن پس از توافق با پاکستان امروز سه شنبه بازگشایی شد.

مقام های طالبان در ولایت قندهار امروز سه شنبه ۱۱ عقرب از بازگشایی گذرگاه اسپین بولدک – چمن پس از توافق با جانب پاکستانی به روی رفت و آمد خبر می دهند.

منصور احمد خان سفیر پاکستان در کابل نیز تایید کرده که این گذرگاه از امروز سه شنبه به مدت روزانه هشت ساعت به روی رفت و آمد مسافران باز شده است.

لازم به ذکر است که پس از سقوط دولت پیشین، شمار زیادی از مردم به سوی مرزهای زمینی جهت خروج از کشور هجوم بردند.

یکی از این مسیرها، گذرگاه اسپین بولدک – چمن در ولایت قندهار است که طی دو ماه گذشته از جانب پاکستان مسدود بود و هزاران نفر پشت این گذرگاه منتظر مانده بودند.

همچنین بسته ماندن این گذرگاه، سبب مشکلات تجاری فراوان نیز گردید و سبب متضرر شدن بسیاری از تجارت های خرد و کلان شد.

گفتنی است از خط مرزی اسپین بولدک – چمن در ادبیات سیاسی افغانستان به عنوان «گذرگاه مرزی» یاد می شود، در حالیکه پاکستان آن را به عنوان «مرز رسمی بین المللی» میان افغانستان و پاکستان می داند.

گذرگاه اسپین بولدک – چمن در امتداد خط دیورند قرار دارد که براساس توافق یک صد ساله مورخه ۱۸۹۳ میلادی میان افغانستان و هند مستعمره بریتانیا به هند واگذار شده بود.

از آن زمان تاکنون اما اتفاقات گوناگون سبب شده تا این معاهده به درستی اجرا نگردد. یکی از این اتفاقات، شکل گرفتن پاکستان از هند بوده است.

پاکستان خط دیورند را به عنوان مرز رسمی بین المللی میان افغانستان و پاکستان می داند، اما افغانستان با تاکید بر پایان یافتن معاهده تاریخ ۱۸۹۳ اصرار بر عودت مناطق به افغانستان و یا بستن قراردادی جدید دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.