سیاستِتیتر یک

گام‌های اساسی در پروسه صلح افغانستان هنوز برداشته نشده‌است

رئیس اجرایی گفت: «با تأسف هنوزهم در راستای صلح قدم‌های اساسی برداشته نشده است به دلیل‌ این‌که طالبان بر ادامه جنگ اصرار دارند.»

داکتر عبدالله عبدالله طی سخنانی در جلسه شورای وزیران امروز در کابل افزود: «مردم افغانستان انتظار داشتند که در ماه مبارک رمضان آتش بس شود. متاسفانهٔ تا اکنون طالبان با آتش بس موافقه نکردند و جنگ همچنان ادامه دارد.»
وی از کوشش‌های نیروهای امنیتی که با تمام دشواری‌ها مسوولیت شان را در راستای دفاع از مردم به خوبی انجام می‌دهند. تشکر کرد.
داکتر عبدالله عبدالله افزود: «طالبان در عملیات بهاری‌شان در نظر داشتند که جنگ وسیعی را راه‌اندازی کنند. از بسیاری عملیات طالبان در شهرهای بزرگ افغانستان جلوگیری شده است؛ اما متاسفانه بازهم حوادثی مانند حمله بالای موسسه کونترپارت رخ داد که در آن شماری از هم‌وطنان ما به شهادت رسیدند.»
وی تأکید کرد: «متأسفانه روز گذشته آقای عبدالغفور محمود یکی از جنرالان برجستهٔ امنیت ملی در ولایت بغلان شهید شد که سال‌ها در خدمت مردم افغانستان بود. شهادت ایشان را به خانواده و فرزند آن مرحوم آقای لطیف محمود که از ژورنالیستان موفق کشور است، تسلیت می‌گوییم.»

انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ اعلام شده برگزار می‌شود

داکتر عبدالله عبدالله در ادامه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان اشاره کرد و گفت
: «تعهد حکومت وحدت ملی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پابرجا است و کمیسیون مستقل انتخابات طرحی را با حکومت شریک کرده است.»
وی افزود مردم افغانستان از کمیسیون‌ انتخابات توقع دارند که یک انتخابات شفاف برگزار شود تا یک قدمی در راستای ثبات، استحکام نهادها، حاکمیت قانون و باز شدن فضای بهتر برای مردم افغانستان برداشته شود. 
رئیس اجرایی گفت: « از کمیسیون مستقل انتخابات توقع داریم که با درنظرداشت جدول زمانی به برنامه‌ها و کارها سرعت ببخشد. در این زمینه تمام نهادهای دولتی به شمول نهادهای امنیتی موظف‌اند که کارها و مسوولیت شان را در حمایت از پروسه انتخابات انجام دهند و از تمام منابع و انرژی کار بگیرند.»

داکتر عبدالله افزود نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در مورد شرایط برگزاری انتخابات و سوء استفاده از امکانات دولتی به منظور کمپاین و مبارازت انتخاباتی نگرانی دارند.

وی تأکید کرد: « در ارتباط با برگزاری انتخابات تدابیر لازم گرفته می‌شود. ما به حیث مسوول حکومت از هر طرحی که مانع سوء استفاده از امکانات دولتی برای کمپین گردد حمایت می‌کنیم. البته این کار با درنظرداشت اینکه اجراأت حکومت و خدمت رسانی به مردم افغانستان متوقف نشود، باید صورت می‌گیرد چون، مردم به کمک و خدمات ضرورت دارند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا