اجتماعیبرگزیده هاِتیتر یک

کوچ اجباری مردم در دایکندی! محمد محقق: دایکندی در آستانه فاجعه انسانی است

حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان که زمانی مشاور امنیتی محمد اشرف غنی رئیس جمهور فراری افغانستان نیز بود در صفحه اجتماعی اش نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی در شماری از قریه های ولسوالی گیزاب ولایت دایکندی هشدار داده است.

آقای محقق نوشته است “به من اطلاع دادند که طالبان نیروی ضربتی شان را وارد مناطق «کندیر» و «دهن ناله» کرده اند و مردم هزاره را از مناطق حاصلخیز شان کوچ داده و زمین های شان را به طرفداران طالبان توزیع می کنند.

وی افزوده است که به مردم این مناطق تا ساعت ۲ بعدازظهر امروز (پنجشنبه ۱ میزان) مهلت داده شده تا مناطق را ترک کنند در غیر این صورت با برخورد نظامی مواجه می شوند.

آقای محقق همچنین مکتوبی منسوب به «امین الله زبیر» والی طالبان در ولایت دایکندی را باز نشر کرده که در آن به ولسوال گیزاب طالبان تذکر داده شده در صورت لزوم از نیروی نظامی علیه مردم به کار گرفته شود.

در مکتوب موصوف آمده است که اگر ساکنان محل نسبت به این اقدام اعتراضی دارند می توانند پس از ترک محل به محمکه طالبان مراجعه کنند.

استاد محقق در این باره می گوید “این یعنی محکمه طالبان اول فیصله می کنند بعد بررسی، در صورتی که مطابق احکام قضایی در صورتی که ملکی از کسی گرفته می شود باید اول حکم محکمه صادر گردد.”

آقای محقق این اقدام طالبان را اقدامی ظالمانه و خلاف شرع و یک جنایت بشری عنوان کرد.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان از گروه طالبان و سازمان ملل متحد خواست تا کوچ اجباری و ظالمانه مردم در دایکندی متوقف گردد تا از بروز یک فاجعه انسانی در آستانه فرارسیدن زمستان جلوگیری بعمل آید.

مکتوبی منسوب به والی طالبان در دایکندی که آقای محقق آن را بازنشر کرده است
مکتوبی دیگر منسوب به طالبان که آقای محقق بازنشر کرده است
تصاویری از مناطق یاد شده که آقای محقق منتشر کرده است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا