• انتشار: ۱۷ قوس ۱۳۹۸
  • ساعت: ۰۹:۵۸
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 39823
پرینت

کوریای شمالی یک موشک تازه آزمایش کرد

کوریای شمالی می‌گوید که به یک آزمایش موشکی “بسیار مهم” دست زده است.

به گزارش رسانه‌های کوریای شمالی، این آزمایش در تاسیسات سوها، واقع در شمالی غربی، این کشور انجام شده است.

امریکا می‌گوید کوریای شمالی پیشتر متعهد شده بود که مرکز سوها را برچیند. بنا بر گزارش‌ها، کوریای شمالی در این مرکز به پرتاب ماهواره و آزمایش موتور موشک‌های بالستیک می‌پردازد.

کوریای شمالی درباره اقدام جدید جزئیاتی ارائه نکرده اما گفته است نتیجه این آزمایش موقعیت استراتژیک این کشور را تقویت خواهد کرد.

امریکا و کوریای جنوبی هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

کوریای شمالی اخیرا هشدار داده بود که خط مشی جدیدی را در برابر امریکا در پیش خواهد گرفت.

پیونگ یانگ روز جمعه (شش دسامبر) برای نخستین بار در ظرف یک سال گذشته حملات خود علیه دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا، را از سر گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه کوریای شمالی گفت اگر دونالد ترامپ، حالت تهاجمی دارد “باید آن را به عنوان بازگشت عارضه کند ذهنی یک فرد پیر کند ذهن تلقی کرد.”

کوریای شمالی اولین بار در سال ۲۰۱۷ دونالد ترامپ را “پیر و کم عقل” خطاب کرده بود.

کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی و دونالد ترامپ در جون ۲۰۱۸ در سنگاپور و در فبروری سال ۲۰۱۹ در ویتنام دیدار کردند. هدف از آن دیدارها ترغیب کوریای شمالی به متوقف کردن برنامه هسته‌ای این کشور بود.

اما مذاکرات دو کشور، به رغم دیدار دو رهبر در جون سال جاری در منطقه غیرنظامی بین دو کوریا متوقف شده است. در آن دیدار آقای ترامپ به عنوان نخستین رییس جمهوری امریکا پا در خاک کوریا شمالی گذاشت.

جنگ لفظی

آقای ترامپ در نشست ناتو که روز سه شنبه ۳ دسامبر در بریتانیا برگزار شد رهبر کوریای شمالی را “مرد موشکی” توصیف کرد.

او همچنین گفت امریکا حق استفاده از نیروی نظامی علیه کوریای شمالی را محفوظ نگه می‌دارد.

در مقابل معاون وزارت خارجه کوریای شمالی در بیانیه ای که خبرگزاری دولتی این کشور منتشر کرده، هشدار داد که “جنگ لفظی” که از دو سال پیش بین دو کشور شروع شده احتمالا از سر گرفته می‌شود.

در سال ۲۰۱۷، مشاجرات لفظی بین رهبران دو کشور درگرفت. آقای ترامپ، رهبر کوریای شمالی را “مرد موشکی کوچک” و “دیوانه” خطاب کرده و در مقابل کیم جونگ اون، آقای ترامپ را “پیرمرد عقل باخته” نامیده بود.

در ماه‌های اخیر حملات لفظی بار دیگر بین دو کشور از سر گرفته شده است.

پیونگ یانگ تا پایان سال به واشنگتن برای ارائه پیشنهادات جدید فرصت داده و گفته است در صورتی که چنین اتفاقی نیفتد، “راه جدیدی” در پیش خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.