• انتشار: ۷ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۴:۵۹
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 23907
پرینت

کوریای شمالی موشک تازه ای بر فراز جاپان شلیک کرد

کوریای شمالی یک موشک ناشناخته را بر فراز جاپان شلیک نمود و هشدارهائی را در بین مردم این ساحه بر انگیخت. پرتابه آن بعداً شکست و به بحر افتاد. این موشک به دنبال سه موشک کوتاه بُرد دیگر در اخیر هفته شلیک شده است.

طبق گزارش رسانه دولتی “ان اچ کی”، یک موشک کوریای شمالی صبح روز سه شنبه از فراز جاپان عبور کرد، به سه پارچه فروشکست و در آب های ۱۱۸۰ کیلومتری شرق جاپان در جزیره اوکیدوی شمالی افتاد.

شینزو آبه نخست وزیر جاپان بعد از ظهر سه شنبه خواهان یک نشست عاجل ملل متحد در نیویارک شده است تا اقداماتی را علیه پیونگیانگ تحکیم بخشد.

به دنبال آن، آبه با دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحد امریکا صحبت کرده و آن ها روی افزودن فشار بیشتر بر کوریای شمالی توافق نمودند. او گفت: «رئیس جمهور ترامپ به من گفت که ایالات متحد امریکا ۱۰۰ درصد از جاپان پشتیبانی می کند.» دیپلومات های ارشد دو کشور و همچنان مدیران امنیتی شان نیز در مورد پرتاب این موشک از طریق تیلفون تبادل نظر نموده و مباحثه کرده اند.

حکومت جاپان به مردم در شمال این کشور از طریق سیستم “جی- الرت” هشدار داده، نشرات عادی رادیوئی و تلویزیونی را قطع نمود تا به آن ها توصیه هائی در مورد اتخاذ تدابیر احتیاطی نماید. در حال حاضر اردوی جاپان توظیف واحدهای ضد موشک را در سه پایگاه امریکائی در جاپان تمرین می کنند.

واکنش از جانب کوریای جنوبی

اردوی کوریای جنوبی گفته است که این پرتابه از منطقه سونان، نزدیک به پیونگیانگ پایتخت کوریای شمالی قبل از ساعت شش صبح ،شلیک شده است. کوریای جنوبی گفته است که تلاش نکرده تا این موشک را سقوط دهد. وزارت خارجه کوریای جنوبی در سئول این پرتاب موشک را تقبیح نموده و گفته است: «هرگاه کوریای شمالی به تحریکات هسته ئی و موشکی اش ادامه بدهد، ما به اتکای اتحاد ثابت قدم مان با ایالات متحد امریکا پاسخ قوی می دهیم.»

اردوی کوریای جنوبی گفته است که سه پرواز آزمایشی را توسط دو موشک جدیدی راه اندازی نموده است که نزدیک به مرحله عملیاتی شدن بوده اند. این موشک ها دارای بُرد یا ساحه پرتاب موثر ۵۰۰ تا ۸۰۰ کیلومتر می باشند. این موشک ها به مثابه عنصر کلیدی در ظرفیت حملات پیشگیرانه کوریای جنوبی توصیف شده اند که در ارتباط با تهدیدهای هسته ئی و موشکی کوریای شمالی، ساخته شده اند.

در اوایل دوشنبه، مقامات کوریای جنوبی از علایمی در پیونگیانگ برای یک آزمایش تسلیحاتی دیگر هشدار داده بودند.

آزمایش های اخیر هفته

روز شنبه، کوریای شمالی شلیک آزمایشی سه موشک بالستیک کوتاه بُرد را از منطقه کیتااریونگ واقع در شرق این کشور انجام داد. دو موشک حدود ۲۵۰ کیلومتر در استقامت شمال شرق پرواز کرد و سومی تقریباً بلافاصله پس از شلیک منفجر گردید.

پنتاگون یا وزارت دفاع ایالات متحد امریکا گفته است این پرتاب های موشک قلمرو ایالات متحد امریکا را چه در خاک اصلی اش و چه در  جزیره گوام تهدید نمی کند، اما دگرمن رابرت مننگ سخنگوی پنتاگون افزوده است که «شما هنوز هم موشک شلیک می کنید، لهذا این تهدید است.»

پیش از این کوریای شمالی دو موشک بالستیک بین قاره ئی را در ماه جولای شلیک کرده است. در اوایل ماه آگست، پیونگیانگ اعلام نمود که شلیک چهار موشک میان برد را بر فراز جاپان در نظر دارد تا فقط در چند کیلومتری گوام بنشیند. در عین زمان تهدید رئیس جمهور دونالد ترامپ را در رابطه با واکنش نشان دادن با “آتش و خشم” را بی معنی عنوان کرده بود.

در اعلامیه کوریای شمالی گفته می شود: «راکت های “هواسونگ -۱۲” که توسط اردوی خلق کوریا شلیک می شوند از فراز آسمان مناطق شمیان، هیروشیما و کویچی در جاپان عبور می کنند.». این ها در ظرف ۱۰۶۵ ثانیه یک مسافت ۳۳۵۶ کیلومتری را عبور کرده و به آب هائی اصابت می کنند که ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر دور تر از گوام می باشند.» #DW

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.