• انتشار: 10 سپتامبر 2017
  • ساعت: 09:02
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 24109
پرینت

کودکی ۱۳ ساله هنگام انتقال اسلحه به زندان هرات دستگیر شد

مقام های امنیتی در ولایت هرات می گویند که یک کودک ۱۳ ساله که قصد داشت یک میل اسلحه نوع کمری/تفنگچه را به زندان انتقال دهد، توسط پولیس دستگیر شد.

مدیر عمومی زندان هرات می گوید که فرد دستگیر شده، تفنگچه را در سطل ماست پنهان کرده بود و قصد داشته که آن را برای برادرش برساند. برادر فرد بازداشت شده، محکوم به اعدام است.

به گفته وی، این رویداد روز پنجشنبه ۱۶ سنبله به وقوع پیوسته بود.

پیش از این بارها از کشف اشیای غیر قانونی از نزد زندانیان در ولایت‌های مختلف کشور خبر داده شده است. این در حالی است که بیشتر زندان‌های افغانستان با تدابیر شدید امنیتی کنترول می‌شوند.

هر چند این نخستین باری است که محافظین زندان هرات یک تن را به اتهام انتقال تفنگچه بازداشت می‌کنند اما طی چند سال گذشته ده‌ها تن به اتهام انتقال مواد مخدر و سلاح سرد از سوی پولیس زندان هرات بازداشت و روانه زندان شدند.

پیش از این نیز یک کودک ده ساله دیگر که قصد انتقال مواد مخدر به داخل محبس عمومی ولایت هرات را داشت و توسط منسوبین پولیس زندان هرات دستگیر شد.

مسوولان در محبس هرات می‌گویند به دلیل این که ساختمان‌های محابس به صورت اساسی و معیاری ساخته نشده است برخی افراد تلاش می‌کنند تا با استفاده از خلا اشیای ممنوعه را به داخل محبس انتقال دهند.

پیش از این نیز چندین‌بار با استفاده از سلاح، شماری از زندانی‌ها از زندان‌های مهم کشور فرار کرده‌اند.

مسوولیت محافظت و اداره شمار زیادی از زندان‌ها در افغانستان به دوش ریاست عمومی محابس و توقیف‌خانه‌ها بوده و اکنون این نهاد در چوکات وزارت داخله فعالیت دارد.

پیش از این بارها از قاچاق مواد مخدر در زندان‌های مختلف کشور خبر داده شده است. پیش از این مسوولان زندان مرکزی ولایت هرات گفته بودند که ۴۵۰ نفر از زندانیان هرات به مواد مخدر معتاد اند.

بارها شمار زیادی از زندانیان تاکید کرده‌اند که افراد سالم پس از زندانی‌شدن به مواد مخدر معتاد می‌شوند. به گفته آنان زندانیان با شان و شوکت می‌آیند، در زندان معتاد می‌شوند و با وضعیت صحی بدی دوباره آزاد می‌گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.