اجتماعیبرگزیده هاِتیتر یک

کودکان کار افغان؛ «بردگان جنسی» رانندگان پاکستانی در گذرگاه تورخم

سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن طالبان و تحریم های بی سابقه علیه اقتصاد بی بنیاد افغانستان از یک طرف، و خروج سرمایه ها و سرمایه داران از کشور از طرف دیگر، سبب شده تا افغانستان شدیدترین بحران اجتماعی اقتصادی خود را در این روزها تجربه کند.

به دنبال روی کار آمدن مجدد طالبان، بسیاری از مردم با سراسمیگی تصمیم به خروج از کشور گرفتند، که گزارش ها و چشم دیدها از تمامی مبادی خروجی کشور نشان دهنده این سراسمیگی و هرج و مرج بود.  

در این میان، گذرگاه مرزی تورخم یکی از همین مبادی مرزی پر ازدحام میان افغانستان و پاکستان است که بر علاوه عبور و مرور مسافران، موترهای باری زیادی نیز از این مکان برای انتقال کالاهای تجاری دو کشور تردد دارند.  

ازدحام و بی نظمی در این گذرگاه اغلب سبب می گردد تا هم مسافران و هم موترداران روزها در این گذرگاه در انتظار برای اجازه عبور باشند.

کودکان کم سن و سال از این فرصت ازدحام استفاده کرده و به دنبال فروش کالاهای دست داشته شان مانند آب و بیسکویت و ساجق هستند.

نیروهای مسلح امارت اسلامی طالبان نیز در این گذرگاه مستقرند تا اوضاع را تحت کنترل داشته باشند.

اما همزمان با تاریکی شب، ناگهان همان کودکان دست فروش به یک باره به «غلامان جنسی» رانندگان پاکستانی مبدل می گردند که چندین روز را در صف انتظار برای ورود به افغانستان معطل مانده اند.

شماری از مسافرین و افسران نظامی دولت پیشین که طی روزهای اخیر از این گذرگاه عبور کرده اند در صحبت با خبرگزاری رها تایید می کنند که کودکان دست فروش و یا دیگر کودکان کم سن و سال شب ها را تا صبح در بدل پول ناچیزی در بغل رانندگان پاکستانی می گذرانند تا نیاز جنسی آنها را تامین کنند.

یک استاد دانشگاه افغانستان که هنگام عبور از گذرگاه مرزی تورخم به دلیل ازدحام بیش از حد مجبور بوده یک شب را آنجا سپری کند، به خبرگزاری رها می گوید: «روزها کودکان زیادی بر سر مرز حضور داشتند و دستفروشی می کردند. از طرفی رانندگان زیادی هم آنجا برای چندین روز معطل مانده بودند؛ رانندگان افغان و رانندگان پاکستانی؛ البته رانندگان پاکستانی تعدادشان بسیار زیادتر بود، رانندگانی که بارهای لاری هایشان ترکاری از افغانستان، و سیمان و دیگر چیزها به سمت افغانستان بود.»

وی علاوه می کند: «اما هنگام شب کودکانی کم سن و سال در گروه هایی ۱۰ الی ۱۵ نفره به طرف رانندگان پاکستانی معطل در مرز می آمدند و رانندگان نیز گویا از میان آنها یکی را انتخاب می کرده و با خود به داخل اتاقک لاری هایشان می بردند.»

او می افزاید با روشن شدن هوا این کودکان از اتاقک های رانندگان لاری ها که عمدتا پاکستانی بودند بیرون می آمدند و به سوی زندگی عادی روزانه خود می رفتند.

یک افسر نظامی دولت پیشین نیز که از همین گذرگاه عبور کرده ضمن تایید این اتفاقات، می گوید: «ظاهرا تبدیل شدن کودکان کار به غلام جنسی برای رانندگان پاکستانی به یک امر عادی در گذرگاه تورخم تبدیل شده است. زیرا، هم کودکان و هم رانندگان بدون هیچ گونه نابلدی می دانستند که به کجا بروند و چه کار باید انجام دهند.»

او می گوید این اتفاقات تکان دهنده در حالی رخ می داد که نیروهای امارت اسلامی طالبان در چند قدمی همین لاری ها و کودکان حضور داشتند.

یک تن از خبرنگاران سابق کشور نیز که از همین مرز موفق به عبور شده به خبرگزاری رها می گوید بسیاری از کودکان بد سرپرست، یا بی سرپرست که اکثرا قربانیان جنگ می باشند به دام برخی باندهای سازمان یافته می افتند که از آنها سوء استفاده های جنسی می کنند.

این خبرنگار نیز که خود شاهد بردگی جنسی کودکان در گذرگاه تورخم بوده می گوید: «باندهای مافیایی در بدل دادن سر پناه و نان و آب، از این کودکان برای مقاصد جنسی خود استفاده می کنند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا