اجتماعیبین المللسیاست

کودکان مهاجر از روز شنبه می‌توانند در مکاتب دولتی ایران ثبت‌نام کنند

این دستور پیشتر صادر شده بود ولی در روزهای گذشته برخی مهاجران افغانستانی در شهرهای مختلف ایران و به واسطه اطلاع از قانونی و رایگان شدن حضور کودکان‌شان در مکتب های ایران به مکاتب محل زندگی خود مراجعه کردند که با خودداری مدیران مواجه شدند.

به نقل از خبرگزاری تسنیم، حسین شادکام معاون هماهنگی اداره کل معارف/آموزش و پرورش خراسان رضوی، در این رابطه گفته: مهاجران افغانستانی از روز شنبه هفته آینده ۲/۵/۱۳۹۵ در مکتب های دولتی ایران می‌توانند ثبت‌نام کنند.

وی افزود: بخشنامه نحوه ثبت‌نام مهاجران افغانستانی به مکاتب ابلاغ شده و مهاجرین می‌توانند از اوایل هفته آینده برای ثبت‌نام دانش‌آموزان‌شان اقدام کنند.

براساس دستور آیت الله خامنه ای، رهبر مذهبی ایران مبنی بر تحصیل رایگان مهاجران افغانستانی دارا و فاقد مدرک شناسایی و تصویب این دستور توسط هیئت وزیران جمهوری اسلامی، دانش‌آموزان مهاجر افغانستانی باید به صورت رایگان در مدارس دولتی ایران تحصیل کنند.

در بخشی از این مصوبه آمده است که ثبت‌نام دانش‌آموزان مهاجر تا مقطع دیپلم مانند دانش‌آموزان ایرانی است.

پیش از این نیز دانش آموزان افغانستانی مقیم ایران نیز می توانستند در مکاتب دولتی ایران تحصیل کنند اما سال های گذشته طرحی را به تصویب رساندند که مانع ورود دانش آموزان افغانستان به مکاتب دولتی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا