• انتشار: 7 سپتامبر 2019
  • ساعت: 13:34
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37496
پرینت

کنگرۀ آمریکا از خلیلزاد در بارۀ توافق صلح با طالبان توضیح می خواهد

کنگره آمریکا از زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ این کشور برای صلح افغانستان خواستار ارایه جزییات در بارۀ توافق با طالبان شده است.

الیوت اینگل، رئیس کمیتۀ روابط خارجی کنگرۀ آمریکا در نامه‌یی، از آقای خلیل‌زاد خواست با حضور در نشست علنی این کمیته، جزییات توافق آمریکا با طالبان را که روی آن در اصول به توافق رسیده‌اند، در اختیار کنگره و مردم این کشور قرار دهد.

در این نامه آمده است کنگره می‌خواهد اطمینان یابد که آمریکا توافق صلح را در افغانستان امضا می‌کند نه توافقی‌ برای عقب‌نشینی از آن کشور.

در نامۀ آقای اینگل که امروز جمعه (۱۵سنبله) به رسانه‌های آمریکایی رسیده‌است، از وزارت امور خارجۀ آمریکا خواسته شده‌است که ایجاد موانع در برابر احضار آقای خلیلزاد را متوقف کند و او را برای توضیح در این باره به کمیتۀ روابط خارجی کنگره بفرستد.

او گفته است اگر آقای خلیلزاد برای ارایه معلومات در بارۀ توافق صلح با طالبان حاضر نشود او را به گونۀ رسمی احضار خواهد کرد.

آقای اینگل در نامۀ خود گفته است «من خواهان این احضار می‌شوم تا کنگره و مردم آمریکا فرصت آن را داشته باشند که در بارۀ گفت‌وگوهای شما با طالبان و خطراتی که می‌تواند به میان بیاورد، اطلاعات لازم را به دست آورند.»

در این نامه آمده است «اگر این نامه برای اطمینان از حضور شما بسنده نیست، گزینه‌های دیگری را در نظر می‌گیرم تا این نشست به موقع برگزار شود.»

در این نامه گفته‌شده که پیش از این نیز کمیته روابط خارجی کنگرۀ آمریکا دوبار از آقای خلیلزاد برای حضور در این نشست دعوت کرده، اما او در هیچ یک از این نشست‌ها حضور نیافته است.

روز گذشته، مجلۀ تایم آمریکایی گزارش داده بود که مایک پومپئو، وزیر خارجۀ آمریکا از امضای توافق‌نامۀ آمریکا و طالبان خودداری کرده است.

این در حالی‌ست که دو روز پیش حکومت افغانستان نیز خواهان وضاحت در تفاهم‌نامۀ آمریکا با طالبان شد. ارگ ریاست‌جمهوری، گفت نسبت به پیامدهای تفاهم‌نامه میان آمریکا و طالبان نگران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.