• انتشار: 18 می 2019
  • ساعت: 12:32
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 34677
پرینت

کنگره امریکا طرح تمویل مصارف طالبان در گفتگوهای صلح را تایید نکرد

وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) اعلام کرد مصارف ملاقات میان مذاکره کنندگان حکومت افغانستان و گروه طالبان را به دلیل مخالفت کانگرس نمی‌پردازد.

در اعلامیه ای عصر پنجشنبه (۲۶ ثور) پنتاگون آمده است: « آن وزارت برای تسهیل لوژیستیکی ملاقات میان حکومت افغانستان و گروه‌های شورشی که به دنبال برقراری آتش‌بس می‌باشند از کانگرس خواهان صلاحیت شده بود، اما “کانگرس امریکا این صلاحیت را به وزارت دفاع نداده است.»

این اعلامیه وزارت دفاع امریکا به تعقیب تصمیم کمیته تخفیف بودجه کانگرس امریکا به نشر می‌رسد که در آن تمویل هر گونه نشست گروه طالبان را رد کرده است که در آن «حکومت افغانستان حضور نداشته و یا بر شرکت زنان افغانستان ممنوعیت وضع کند.»

صدای امریکا نوشت که روزنامه امریکایی هِل به نقل از سخنگوی رئیس کمیته دفاع مجلس نمایندگان ایالات متحده گزارش داده که وزارت دفاع ایالات متحده این درخواست را در اوایل امسال مطرح کرده بود.

سخنگوی رییس کمیته دفاع مجلس نمایندگان ایالات متحده گفت که با در نظرداشت حملات تهاجمی طالبان بر نظامیان امریکایی و عدم به رسمیت شناختن دولت افغانستان و حقوق زنان افغان توسط طالبان، این درخواست وزارت دفاع امریکا تخطی از مفاد قانونی است که حمایت مالی از گروه‌های دهشت‌افگن را منع می‌کند.

این درحالی است که ششمین دور مذاکرات میان زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در أمور صلح أفغانستان و گروه طالبان در دوحه، به تاریخ نهم ماه می پایان یافت.

طرح خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تضمین اینکه افغانستان بار دیگر به پایگاهی برای دهشت افگنی بین‌المللی تبدیل نخواهد شد، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و آتش بس پایدار از مسایل مورد بحث در این گفتگوهای آقای خلیلزاد با طالبان بوده است.

زلمی خلیلزاد تاکید ورزیده تا روی تمام این گزینه‌ها توافق صورت نگیرد، روی هیچ مسئله ای توافق نمی‌شود.

اما گروه طالبان هنوز هم به حملات انتحاری و تهاجمی خود ادامه داده و حاضر به ملاقات مستقیم با حکومت أفغانستان نشده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.