سیاستِتیتر یک

کنگره امریکا: با خروج امریکا از افغانستان ۵۰ میلیارد دالر در هزینه ارتش امریکا صرفه جویی می شود

کنگره آمریکا اعلام کرد  مارک پوکان و باربارا لی و دیگر نمایندگان دموکراتبا ارسال نامه‌ی به جو بایدن، رئیس جمهور ایالات  گفته اند برآوردها نشان می دهد با خروج نیروها از افغانستان حدود ۵۰ میلیارد دالر آزاد می شود و این بودجه می تواند به جای هزینه در جنگ های خارجی به بحران بی خانمانی در ایالات متحده پایان دهد.

نمایندگان دموکرات در ادامه از بایدن خواستند تا از پس انداز مالی حاصل از عقب نشینی کامل نظامی آمریکا در افغانستان که قرار است تا ۱۱ سپتامبر تکمیل شود، برای اهداف سازنده اجتماعی در داخل کشور استفاده کند.

ارتش آمریکا طی روزهای گذشته با افزایش پرواز هلیکوپترهای خود بر فراز کابل و پایگاه هوایی بگرام زمینه برای خروج نظامیان این کشور از افغانستان را سرعت بخشیده است. نظامیان آمریکا قرار است تا روز ۱۱ سپتامبر سال جاری که مصادف با بیستمین سالگرد حملات سال ۲۰۰۱ به برج های دوقلوی نیویورک و پنتاگون است؛  خاک افغانستان را ترک کنند.

در دوران حضور نظامی آمریکا در افغانستان که از سال ۲۰۰۱ و به دنبال سرنگونی گروه طالبان از قدرت به دست این کشور آغاز شد، بیش از ۲ هزار سرباز آمریکایی کشته شدند. در مقابل دهها هزار افغان نیز در جریان این جنگ ۲۰ ساله جان خود را از دست دادند.

گروه طالبان پس از دستیابی به توافق با آمریکا در دوحه از حمله مستقیم به نظامیان خارجی خودداری کرده با این حال این گروه به حملات خود علیه نیروهای دولتی افغانستان ادامه داده است.

هم‌زمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، خشونت‌ها در این کشور رو به افزایش گذاشته و این وضعیت نگرانی‌هایی را در داخل و خارج از این کشور بوجود آورده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا