• انتشار: 6 جولای 2020
  • ساعت: 10:33
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45530
پرینت

کنفرانس منطقه ای پیرامون صلح افغانستان امروز در کابل برگزار می شود

کنفرانس منطقه ای صلح با هدف تقویت اجماع منطقه ای برای صلح افغانستان با شرکت بیست کشور و نهاد خارجی امروز در کابل برگزار می شود.

قرار است افغانستان امروز میزبان نمایندگان بیست کشور جهان در چارچوب کنفرانس منطقه‌ای پیرامون صلح کشور باشد.

این کنفرانس با هدف تقویت اجماع منطقه ای برای صلح افغانستان قبل از آغاز گفت‌وگوها با طالبان دایر می‌شود تا بر اساس آن مذاکرات بین‌الافغانی بزودی آغاز شود.

این کنفرانس به شکل ویدیویی پیگیری می‌شود و در آن روی کاهش خشونت‌ها، رهایی زندانیان، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و نتایج روند صلح در کشور بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

اجماع منطقه ای و جهانی در مورد صلح افغانستان قبل از این نیز ایجاد شده بود، ولی حال مقام‌های افغان تلاش دارند این اجماع را تقویت بخشیده و گفت‌وگو با طالبان به زودی آغاز شود.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه در این رابطه گفت: «این کنفرانس با سخنرانی رئیس جمهور آغاز خواهد شد و تحت ریاست وزیر امور خارجه به پیش خواهد رفت. هدف آن تقویت اجماع منطقه ای و جهانی است تا مذاکرات صلح به زودی آغاز شود و به نتایح مطلوب برسد.»

مقامات در وزارت امور خارجه هم‌چنان تصریح می‌کنند که دو کنفرانس دیگر نیز در هفته جاری تنظیم شده است. قرار است روز سه‌شنبه نشست سه جانبه افغانستان،‌ پاکستان و چین زیر نام «دیالوگ استراتیژیک» با حضور اعضای عالی‌رتبه وزارت‌های امور خارجه سه کشور پیگیری شود. هم‌زمان با آن،‌ کنفرانس بین‌المللی پیرامون موضوعات صلح در کشور نیز روز سه‌شنبه به گونه ویدیویی تدارک دیده شده و با حضور ۱۸ کشور و سازمان بین‌المللی دنبال می‌شود.

این نشست‌ها در حالی برگزار خواهد شد که روند صلح افغانستان به رهایی زندانیان دو طرف پیوند خورده است. حکومت می‌گوید که موقف خویش پیرامون رهایی زندانیان طالب را در جریان روزهای آینده همگانی می‌کند. طالبان اما پیش‌تر تصریح کرده‌اند که بدون رهایی کامل زندانیان‌شان وارد مذاکرات بین‌الافغانی نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.