• انتشار: 14 اکتبر 2018
  • ساعت: 14:00
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 29794
پرینت
به دنبال ناپدید شدن جمال خاشقجی

کنفرانس سرمایه گذاری عربستان در خطر تحریم

گزاش شده است که دولت های بریتانیا و امریکا در حال بررسی گزینه تحریم یک کنفرانس اقتصادی بین المللی در عربستان هستند.

گزاش شده است که دولت های بریتانیا و امریکا در واکنش به ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی و ستون نویس روزنامه واشنگتن پست، در حال بررسی گزینه تحریم یک کنفرانس اقتصادی بین المللی در عربستان هستند.

به گزارش رها، به دنبال ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد حکومت سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول و عدم مسئولیت پذیری عربستان، تعدادی از سرمایه داران، شرکت ها و رسانه های غربی در روزهای اخیر اعلام کرده اند که در کنفرانس “ابتکار سرمایه‌گذاری آینده” که قرار است در روزهای ۱ تا ۳ عقرب در ریاض برگزار شود٬ شرکت نخواهند کرد.

دارا خسروشاهی٬ مدیرعامل شرکت اوبر، استیو کیس٬ از بنیانگذاران شرکت ای‌او‌ال (AOL) و باب بکیش٬ مدیر عامل شرکت ویاکام، از جمله چهره هایی هستند که در نشست مذکور شرکت نخواهند کرد.

همچنین روزنامه‌های نیویورک تایمز، فایننشیال تایمز و شبکه هایی خبری نظیر CNN و CNBC از شرکت در این کنفرانس – که به ابتکار محمد بن سلمان ولیعهد عربستان برگزار می شود – صرف نظر کرده اند.

برخی منابع دیپلماتیک گفته اند که استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا و لیام فاکس، وزیر تجارت بین الملل بریتانیا، احتمالا در کنفرانس ریاض شرکت نخواهند کرد.

همچنین دیپلمات های ایالات متحده و اتحادیه اروپا در حال تهیه متن یک بیانیه مشترک هستند که در صورت تأیید خبر قتل جمال خاشقجی صادر خواهد شد.

جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی – که پس از ترک عربستان به شدت از محمد بن سلمان ولیعهد این کشور انتقاد می کرد – روز دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و تا کنون خبری از وی یافت نشده است.

مقامات ترکیه می‌گوید شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد آقای خاشقجی داخل کنسولگری کشته شده است.

روز گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا نیز تهدید کرد که اگر ثابت شود عربستان در ناپدید شدن خاشقجی نقش داشته باشد این کشور به شدت تنبیه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.