اجتماعیِتیتر یک

کمیسیون مستقل حقوق بشر: طالبان ساختمان های کمیسیون را اشغال کرده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز گذشته (۲۷ سنبله) با نشر بیانیه ای گفت طالبان نه تنها ساختمان های تمامی دفاتر کمیسیون را اشغال کرده است، بلکه از این دفاتر برای برگزاری نشست های خود کار می گیرد و از دارایی های کمیسیون مانند وسایط نقلیه  و کامپیوترهای این نهاد نیز استفاده می کند.

بیانیه کمیسیون علاوه کرده گرچه این کمیسیون به دنبال سقوط دولت قبلی منحل نشده است، اما از آن زمان تاکنون نتوانسته است به فعالیت های خویش ادامه دهد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اضافه می کند با توجه به وقایع حمله بر مدافعان حقوق بشر و نقش آشکار معیارهای بین المللی حقوق بشری، طالبان پیش از این نیز نسبت به حقوق بشر در افغانستان بی توجه بوده است و از این رو این احتمال وجود دارد که طالبان به ماموریت و استقلال کمیسیون مستقل حقوق بشری افغانستان احترام نگذارد.  

بیانیه می افزاید “با در‌نظرداشت محدودیت‌هایی که طالبان برای کار و نقش زنان در زندگی اجتماعی وضع کرده‌ است، کمیسیون بیم ‌آن دارد که طالبان مانع حضور کارمندان زن و انجام وظایف ‌شان شو‌د، به ‌شمول سطوح رهبری کمیسیون. این امر غیر‌قابل قبول است. اگر کمیسیون نتواند از حقوق کارکنان زن این نهاد حمایت کند، از حقوق دیگر شهروندان افغانستان نیز نمی‌تواند حمایت کند.”

این کمیسیون همچنین گفته است که “شهروندان افغانستان به یک نهاد حقوق بشری مستقل نیاز دارند تا بتوانند قضایای نقض حقوق ‌شان را به آنجا ارجاع دهند، و همچنین اطمینان داشته باشند که با ارجاع قضایای خود به چنین نهادی، آسیبی به آن‌ها نخواهد رسید و این قضایا توسط یک نهاد مراعی حقوق بررسی خواهد شد.”

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در پایان بیانیه اش ضمن قدردانی از تلاش های سازمان ملل در افغانستان از طالبان خواست به استقلال این کمیسیون و تمامی کارمندانی که در راستای دفاع از حقوق بشر فعالیت دارند احترام بگذارد، و زمینه نظارت مستقلانه و بی طرفانه بر وضعیت حقوق بشر را فراهم نماید و به تعهدات بین المللی دولت افغانستان به ویژه تعهد به کنوانسیون های بین المللی حقوق بشر پایبند بماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا