اجتماعی

کمیسیون مستقل حقوق بشر: طالبان باید امنیت شهروندان افغان را تامین کند

بانو اکبر روز دوشنبه-۲۵ اسد-، در برگه‌ی تویترش، نوشت از نشانه‌های نظم و امنیت این است که شهروندان به شمول زنان و مردان،‌ بدون ترس گشت‌وگذار کنند و به فرودگاه و یا هر محل دیگری دست‌رسی داشته باشند.

او، گفت:‌‌«این روزها تلخ‌ترین و سخت‌ترین روزهای ۲۰ سال گذشته برای ساکنان کابل است. زمین سخت و آسمان دور، مردم احساس از یادرفتگی، وحشت اسارت دارند. در هر وضعیتی، حفظ جان و حریم خصوصی شهروندان مهم است. حالا که نیروهای طالبان وارد شهر شده اند، باید مسؤولیت حفظ جان شهروندان را به عهده گیرند.»

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، تأکید کرد مقام‌ها و کارمندان حکومت، منسوبان نظامی‌ای که حالا مشمول جنگ نیستند، خبرنگاران، فعالان زن، مدافعان حقوق بشر، قاضیان و دادستان‌ها و در کل افرادی که با نیروهای خارجی کار کرده، همه در ترس به سر می‌برند؛ زیرا پیش از این مورد حمله‌ی افراد طالبان قرار گرفته اند.

شهرزاد اکبر در ادامه نوشت:‌ »همه‌ی این گروه‌ها غیر نظامی اند، باید هدف قرار نگیرند و محافظت شوند. این گروه‌ها سرمایه‌ی افغانستان اند و باید محافظت شوند. دوام وضعیت وحشت به نفع افغانستان نیست. راه‌های مواصلاتی‌ به میدان هوایی باید امن و قابل دسترس باشد تا افراد به خانواده‌ها و عزیزان خود بپیوندند.»

این در حالی است که روز گذشته-یک‌شنبه،۲۴ اسد-، گروه طالبان پس از گرفتن بیش‌تر از ۳۰ ولایت، شهر کابل را نیز تصرف کردند. به دنبال واردشدن افراد طالبان به شهر کابل، شمار زیادی از افراد و خانواده‌ها با تجمع در فرودگاه‌ بین‌المللی حامد کرزی، تلاش‎‌ می‌کنند که کشور را ترک کنند.

با این حال، گروه طالبان اطمینان داده که به غیرنظامیان و کارمندان دولتی هیچ آسیبی نمی‌رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا