• انتشار: 17 جولای 2016
  • ساعت: 15:04
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10970
پرینت

کمیسیون مستقل حقوق بشر از ازدواج های زیر سن اظهار نگرانی کرد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اظهار نگرانی از ازدواج های زیر سن می گوید که حکومت متعهد به جلوگیری از ازدواج های زیر سن نیست.

سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز یک‌شنبه(۲۷ سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت که متاسفانه حکومت تعهد سیاسی ندارد و همچنان ازدواج های زیر سن صورت می گیرد.

سیما سمر اضافه کرد که گاهی اعضای پولیس خودشان در عروسی‌هایی که زیر سن است اشتراک می‌کنند و می‌بینند که تخطی حقوق بشری صورت می‌گیرد ولی مداخله نمی‌کنند.

او افزودٰ که ازدواج کودکان از دید کمیسیون مستقل حقوق بشر یک تخطی جدی است. هر چند تشکیل خانواده حق و به خاطر ادامۀ نسل انسان است اما در صورتی که اجباری باشد، مشکلات زیادی را در پی دارد.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افزود که ازدواج های اجباری کودکان در بسی موارد توسط نزدیکان کودک نقض می شود.

به گفتۀ رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر در سال  ۱۳۹۲ خورشیدی ۲۲۶ مورد ازدواج اجباری در افغانستان ثبت شده که بیش‌ترشان کودکان بوده، در سال ۱۳۹۳ خورشیدی ۲۲۵ مورد و در سال ۱۳۹۴ به ۲۳۵ مورد افزایش یافته‌است.

او اما دلیل افزایش را آگاهی نسبی مردم و ثبت این موارد عنوان کرد.

به گفتۀ کمیسیون حقوق بشر قضایایی وجود دارد که به مداخلۀ کمیسیون مستقل حقوق بشر نکاح اجباری یا زیر سن فسخ می‌شود اما کسانی که دختران را می‌فروشند یا می‌خرند باید مورد بازجویی قرار داده شوند و ضعف جدی در این مورد در نهادهای مربوط وجود دارد که پی‌گیری نمی‌کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر عنعنات ناپسند، ناامنی، فقر اقتصادی و ادامۀ فرهنگ معافیت را از دلایل عمدۀ افزایش ازدواج‌های اجباری و زیر سن در افغانستان می‌داند.

سال گذشته افغانستان شاهد روی‌دادهای زیاد ازدواج‌های اجباری، ازدواج اجباری دختران با مردان چندبرابر سن‌شان و ازواج کودکان بود که حتی برخی از آن قضیۀ قتل و خشونت‌های سنگین را نیز در پی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.