• انتشار: 23 دسامبر 2019
  • ساعت: 16:40
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40164
پرینت
ثبت شکایات انتخاباتی امروز آغاز شد

در نتیجه نهایی انتخابات تغییر به وجود می آید/ تیم ثبات و همگرایی ۴۰۰۰ شکایت ثبت کرد

دین محمد عظیمی، معاون کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌گوید با توجه به اوضاع و اعتراض‌های موجود، بدون شک رسیدگی به شکایات بر این نتایج اثر خواهد گذاشت.

امروز دوشنبه کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان ثبت شکایات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را آغاز کرد.

در همین حال عبدالله عبدالله از هوادارانش خواست “صبورانه و با اعتماد و اطمینان کامل منتظر تمثیل اراده‌شان از طریق رای پاک‌شان” باشند.

نامزدها و نمایندگان آنها برای ثبت شکایات در سراسر این کشور سه روز فرصت دارند.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام شد.

بر اساس این نتایج، محمداشرف غنی، رئیس جمهوری فعلی با اخذ بیش از پنجاه درصد آرا در صدر فهرست و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی در رتبه دوم قرار گرفته است.

بر اساس نتایج ابتدایی انتخابات اشرف غنی بیش از ۹۲۳ هزار رای (۵۰.۶۴ درصد) و عبدالله بیش از ۷۲۰ هزار رای (۳۹.۵۲ درصد) به دست آوردند.

دین محمد عظیمی، معاون کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌گوید با توجه به اوضاع و اعتراض‌های موجود، بدون شک رسیدگی به شکایات بر این نتایج اثر خواهد گذاشت.

تیم انتخاباتی عبدالله خواهان باطل شدن ۳۰۰ هزار رایی است که به باور آنها “معتبر” نیستند.

حامیان این تیم مانع روند بازشماری آرا از سوی کمیسیون انتخابات در هفت ولایت شده بودند و سرانجام پس از یک نشست با کمیسیون رسیدگی به شکایت، دست از اعتراض برداشته و پس از تکمیل شدن بازشماری آرا در این ولایات، روز گذشته نتایج ابتدایی اعلام شد.

نحوه رسیدگی به شکایات انتخاباتی بر اساس اطلاعات کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، پس از پایان روند ثبت شکایات، دفاتر ولایتی این نهاد به مدت پانزده روز به شکایات ثبت شده رسیدگی خواهند کرد.

اگر شاکیان به تصمیم‌ها و فیصله‌های دفاتر ولایتی اعتراض داشته باشند سه روز فرصت استیناف طلبی خواهند داشت.

دفتر مرکزی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در کابل نیز در پانزده روز به قضایای استینافی رسیدگی خواهد کرد.

محمد قاسم الیاسی، سخنگو و منشی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می‌گوید این روند حدود ۳۷ تا ۳۹ روز را در برخواهد گرفت.

پس از تکمیل رسیدگی به شکایات انتخاباتی، نتایج نهایی انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام خواهد شد. در صورتی که کمیسیون رسیدگی به شکایات بخشی از آرا را باطل کند و هیچ نامزدی اکثریت ( ۵٠درصد+١) را به دست نیاورند انتخابات به دور دوم خواهد رفت.

بنا به ماده شصت و یکم قانون اساسی افغانستان رئیس جمهور با کسب اکثریت بیش از پنجاه درصد آرای رای دهندگان از طریق رای گیری آزاد، عمومی، سری و مستقیم انتخاب می‌شود.

همچنین در این ماده آمده هرگاه در دور اول هیچ یک از کاندیداها نتواند اکثریت بیش از پنجاه درصد آرا را به دست آورد، انتخابات برای دور دوم در ظرف دو هفته از تاریخ اعلام نتایج انتخابات برگزار می‌شود و در این دور تنها دو نفر از کاندیدانی که بیشترین آرا را در دور اول به دست آورده‌اند، شرکت می‌کنند.

در دور دوم انتخابات، کاندیدی که اکثریت آرا را کسب کند، رئیس جمهور شناخته می‌شود.

در همین حال، نور رحمان اخلاقی، مسئول فنی تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نیز در صفحۀ رسمی فیس‌بوک خود نوشت بیش از چهار هزار شکایت مستند و موردی را نزد کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی ثبت کرده است.

آقای اخلاقی همچنان گفته است احتمال دارد به همین اندازه شکایت در روزهای آینده نیز از سوی این تیم به ثبت برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.