• انتشار: 16 اکتبر 2019
  • ساعت: 13:19
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38702
پرینت

کمیسیون شکایات انتخاباتی: تصمیم در مورد ۴۳۶۲ شکایت انتخاباتی اتخاذ شده است

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی می گوید تصمیم لازم در مورد ۴۳۶۲ شکایت انتخاباتی از سوی این کمیسیون اتخاذ شده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز چهارشنبه اعلام کرد در مجموع ۴۵۲۸ شکایت از ۳۴ ولایت کشور در کمیسیون ثبت شده که در ۳۲ گروه دسته بندی شده است.

یکی از مسئولین کمیسیون شکایات انتخاباتی که در کنفرانس مطبوعاتی در کابل سخن می گفت، افزود ۴۳۶۲ شکایت انتخاباتی در یازده گروه مورد بررسی قرار گرفته تصمیمات لازم در مورد آنها اتخاذ شده است.

وی تأکید کرد شکایات انتخاباتی در تعیین سرنوشت انتخابات نقش مهمی دارد و این کمیسیون شکایاتی را که مستند نباشد را رد می کند و در این راستا تاکنون ۱۷۸۰ شکایت رد شده است.

به گفته او، آراء ۱۸۱۷ مرکز رأی گیری بازشمارش می شود و آراء ۷۷ مرکز رأی دهی دیگر باطل اعلام گردید چون براساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات این مراکز به دلیل تهدیدات امنیتی بسته بودند.

همین طور ۵۴ نفر از جمله مقامات عالی رتبه جریمه شده اند.

مولوی دین محمد عظیمی معاون کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت کمیسیون‌های ولایتی شکایات انتخاباتی، روی ۴ هزار و ۳۶۲ مورد شکایت انتخاباتی حکم صادرکرده‌اند.

آقای عظیمی گفت ۱ هزار و ۷۸۰ مورد شکایت در کمیسیون‌های ولایتی رد شده‌اند، ۱۷۹ مورد که در کمیسیون‌های ولایتی قابل بررسی نبوده‌اند استثنی قرار گرفته‌اند و ۶۶ مورد نیز تاکنون تحت بررسی قرار دارند.

۴ هزار و ۵۲۸ مورد شکایت انتخاباتی تا ۴۸ ساعت بعد از روز انتخابات در دفاتر کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت شده است و کمیسیون‌های ولایتی شکایات انتخاباتی در جریان ۱۵ روز گذشته این شکایات را بررسی کرده و احکام ابتدایی صادر کرده‌اند.

معاون کمیسیون شکایات با اشاره به جزییات فیصله کمیسیون‌های ولایتی گفت عموما ۶۶۹ مورد توصیه و اقدام اصلاحی در پیوند به شکایات انتخاباتی از سوی این کمیسیون‌ها صادر شده است.

وی اظهار داشت بر اساس حکم این کمیسیون‌ها ۱ هزار و ۸۱۷ محل رای دهی به دلیل تقلب به بازشماری می‌روند و آرای ۷۷ محل رای دهی نیز باطل اعلام شده است. او در این باره توضیح داد که تنها آرای محلاتی باطل شده‌اند که پیش از انتخابات از سوی وزارت داخله مسدود اعلام شده بودند.

وی اضافه کرد همچنان ۵۴ تن که منسوبین دولتی در سطوح مختلف و افراد عادی را شامل می‌شوند بر اساس فیصله این کمیسیون های ولایتی شکایات انتخاباتی جریمه نقدی شده و ۸ تن دیگردر پیوند به موارد جرمی از وظیفه برکنار شده‌اند.

علاوه بر این، محمد قاسم الیاسی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت پس از صدور فیصله از سوی کمیسیون‌های ولایتی شکایات انتخاباتی که یک روز بیشتر نمی‌گذرد در ۱۲۸ مورد استیناف خواهی در دفتر مرکزی کمیسیون ثبت شده است.

او تاکید کرد در جریان دو روز آینده کسانی‌که نسبت به فیصله‌های کمیسیون‌های ولایتی شکایات معترض هستند، می‌بایست در کمیسیون مرکزی شکایات استیناف خواهی کنند؛ بر اساس قانون انتخابات فیصله‌های کمیسیون‌های ولایتی در صورت اعتراض دوباره بررسی می‌شوند.

باید گفت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان برگزار شد. مردم افغانستان علی رغم تهدیدات امنیتی به پای صندوق های رأی رفتند. آراء مردم هم اکنون در دست کمیسیون انتخابات است. نتیجه اولیه انتخابات قرار است در ۲۷ میزان اعلام گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.