• انتشار: 21 ژانویه 2020
  • ساعت: 16:41
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41042
پرینت

کمیسیون شکایات انتخاباتی: بررسی شکایات استینافی آغاز شد

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید روند رسیدگی به اعتراض‌های استینافی دسته‌های انتخاباتی در خصوص تصامیم دفاتر ولایتی این کمیسیون از امروز سه شنبه ۲۱ جنوری (اول دلو) آغاز شد.

زهره بیان شینواری، رییس این کمیسیون امروز به خبرنگاران گفت تا پایان روز دوشنبه ۲۰ جنوری (۳۰ جدی) که آخرین زمان قانونی استیناف‌خواهی بود، دسته‌های انتخاباتی بیش از شش‌هزار و ۲۹۰ اعتراض‌ استینافی ثبت کرده اند.

به گفتۀ خانم شینواری، تمام این اعتراض‌های استینافی مربوط ۲۹ ولایت است؛ اما در ولایت‌های پروان، میدان‌وردک، تخار، جوزجان و بادغیس ستادهای انتخاباتی استیناف‌خواهی نکرده اند.

او افزود: “پس از مرحله ثبت شکایات، کار رسیدگی به این شکایات در دفتر مرکزی کمیسیون شکایات آغاز گردیده که مطابق طرزالعمل رسیدگی به شکایات مراحل بعدی که شامل تصنیف، بررسی، تحلیل، تدقیق، فیصله، ابلاغ و تطبیق است، این مراحل از طرف تیم تخنیکی ما شروع شده و در حال پروسس است”.

بر اساس قانون انتخابات، کمیسیون شکایات انتخاباتی ۱۵ روز کاری فرصت دارد که به رویت اسناد و مدارک تمامی این اعتراض‌های استینافی را رسیدگی و در مورد آنها فیصله نهایی را صادر کند.

خانم شینواری تعهد سپرد که کمیسیون شکایات انتخاباتی به شکل مستقل، بی‌طرفانه و شفاف روند رسیدگی به استیناف‌خواهی را به پیش خواهد برد.

داکتر محمدقاسم الیاسی، منشی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که این اعتراض‌ها در خصوص تفاوت آرا، استعمال آرا خارج از زمان تعیین‌شده، آرای غیربایومتریک، آرای مشکوک و برخی موارد دیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.