• انتشار: 29 سپتامبر 2019
  • ساعت: 02:06
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38201
پرینت

کمیسیون حقوق بشر نسبت به برگزارنشدن انتخابات در زندان‌ها ابراز نگرانی کرد

از سویی هم کمیسیون مستقل حقوق بشر در رشته تویتی گفت در زندان پلچرخی انتخابات برگزار نشد و نزدیک به یازده هزار زندانی از حق سیاسی و مدنی‌شان محروم شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید براساس یافته‌های ناظران این کمیسیون، انتخابات ریاست‌جمهوری در زندان‌های کابل و بیشتر ولایات کشور برگزار نشده است.

شکرالله مشکور، سخن‌گوی کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت که زندانیان براساس قانون حق دارند تا از حقوق سیاسی و مدنی‌شان استفاده کرده و به نامزد مورد نظرشان رأی بدهند.

آقای مشکور گفت کمیسیون مستقل حقوق بشر در این مورد نگران است.

به گفته‌ی او، ممکن است عدم آمادگی کافی کمیسیون مستقل انتخابات یکی از دلایل برگزارنشدن انتخابات در زندان‌ها بوده باشد.

از سویی هم کمیسیون مستقل حقوق بشر در رشته تویتی گفت در زندان پلچرخی انتخابات برگزار نشد و نزدیک به یازده هزار زندانی از حق سیاسی و مدنی‌شان محروم شده‌اند. این کمیسیون همچنان گفت در زندان و توقیف‌خانه‌ی زنانه در کابل نیز انتخابات برگزار نشد و نزدیک به ۲۵۰ زندانی زن از حق رأی‌شان محروم شده‌اند.

با این حال معاذالله دولتی، کمیشنر پیشین کمیسیون مستقل انتخابات نیز که در حال حاضر در زندان به‌سر می‌برد، می‌گوید که در زندان انتخابات برگزار نشده و او و صدها زندانی دیگر از حق رأی‌‍شان محروم شده‌اند.

آقای دولتی گفت براساس طرزالعملی که در زمان مدیریت او و دیگر کمیشنران پیشین کمیسیون انتخابات به تصویب رسیده بود، تمام شهروندان بدون استثنا نباید از حق رأی‌شان محروم شوند.

در همین حال محمدحنیف دانشیار، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید افراد زندانی‌ای که در انتخابات گذشته (پارلمانی) ثبت‌نام کرده بودند، می‌توانند رأی بدهند، اما در انتخابات ریاست‌جمهوری در زندان‌ها کسی ثبت‌نام نشده است.

این در حالی است که انتخابات ریاست‌جمهوری روز (شنبه، ۶ میزان) در سایه‌ی تهدیدات طالبان در سراسر کشور برگزار شد. بیش از ۹ میلیون نفر برای شرکت در این انتخابات ثبت‌نام کرده بودند.

همچنان ۷۲ هزار نیروی امنیتی و دفاعی امنیت این انتخابات را تأمین کردند.هرچند گزارش‌هایی از حملات راکتی طالبان در برخی ولایات گزارش شد، اما تهدیدات به حدی نبود که روند رأی‌دهی را با چالش جدی روبه‌رو کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.