• انتشار: 20 ژوئن 2020
  • ساعت: 14:57
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45052
پرینت

کمیسیون حقوق بشر: دولت باید با عوامل مهاجرت مبارزه کند

به مناسب روز جهانی پناهنده، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از حکومت خواست عوامل بحران مهاجرت را ریشه کن کند.

 همزمان با روز جهانی پناهندگان، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان جنگ، خشونت، تبعیض، فساد، بیکاری و فقر را مهم‌ترین عوامل بحران مهاجرت در کشور دانسته و دولت را به مبارزه با این عوامل فرا خوانده است.

در اعلامیه‌ای که از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز (شنبه، ۳۱ جوزا) منشتر شده، همچنان از دولت افغانستان خواسته شده است با بهره‌گیری هدفمند از ظرفیت‌ها و ابزارهای حقوقی و دیپلماتیک از حقوق پناه‌جویان و مهاجران دفاع کند.

در اعلامیه تأکید شده است که افزون بر چالش‌های بزرگ متفاوت در افغانستان، شمار زیادی از تراژیک‌ترین موارد نقض حقوق بشری در بخش مهاجرت و پناهندگی صورت گرفته است. کمیسیون حقوق بشر از این موارد نقض حقوق بشری غرق‌شدن مهاجران در آب‌ها، کشتار و توقیف درازمدت آنان در اردوگاه‌ها یاد کرده است.

این کمیسیون همچنان از طرف‌های درگیری جنگ افغانستان خواسته است که آتش‌بس را تأمین و مذاکرات بین‌الافغانی را برای دست‌یابی به صلح پایدار و ختم جنگ آغاز کنند.

این نهاد دوام جنگ را به مثابه‌ی عامل اصلی نقض حقوق بشر و شهروند و بیجاشدگی، مهاجرت و پناهندگی خوانده است.

افغانستان از عمده‌ترین کشورهای مبدأ مهاجرت در جهان شمرده می‌شود. بیش از شش‌ونیم میلیون افغان در جهان مهاجر و پناهنده اند که بیشتر آنان در کشورهای پاکستان و ایران به‌سر می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.