اقتصاد

کمیسیون اقتصادی طالبان برای تثبیت نرخ پول افغانی در برابر دالر تشکیل شد

امارت اسلامی با تشکیل یک کمیسیون اقتصادی به ریاست مولوی عبدالسلام حنفی تلاش می کند راه های جلوگیری از سقوط ارزش پول افغانی در برابر دالر را بررسی کند.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، در تویتی نوشت جلسه شورای وزیران امارت اسلامی روز گذشته برگزار و به کمیسیون اقتصادی دستور داد در همکاری با دیگر نهادهای اقتصادی راه های جلوگیری از سقوط بیش از پیش پول افغانی در برابر دالر را بررسی کند.

سمنگانی افزود کمیسیون اقتصادی همچنین وظیفه دارد از قاچاق دالر جلوگیری کند، جلو پخش پول افغانی تقلبی را بگیرد، عواملی که بر ارزش پول افغانی تاثیر منفی دارد را برطرف سازد و راه ها تثبیت ارزش پول افغانی را بیابد.

بانک مرکز افغانستان هم روز سه شنبه طی دیدار با صرافان، بانک های اقتصادی و صاحبان تجارت ابراز امیدواری نمود راه هایی برای تثبیت ارزش افغانی که هفته گذشته به یک باره ارزش خود را در برابر دالر از دست داد، پیدا کند.

سقوط ارزش افغانی در برابر دالر در بحبوحه فروپاشی اقتصادی و بحران انسانی سبب نگرانی روز افزون شهروندان افغانستان شده چون قیمت مواد غذایی و سوخت به طور ناگهانی افزایش یافته است.

براساس اعلام اتحادیه صرافان در سرای شاهزاده که بزرگترین مارکت تبادله ارز در افغانستان می باشد، ارزش افغانی در برابر دالر در روز دوشنبه ۱۲۳ بود.  این نرخ در روز یک شنبه هفته جاری ۱۱۰ بود.

یک ماه پیش  ارزش افغانی در برابر دالر زیر ۹۰ افغانی بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا