• انتشار: ۲۷ میزان ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۵:۵۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3625
پرینت
کمیسیون مستقل انتخابات:

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی پا فراتر از صلاحیت های خود گذاشته است

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی از مسیر خود منحرف شده و نتوانسته‌است طرح‌ها و پیشنهادات مشخص را در این مورد داشته باشد.

 

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز (دوشنبه) در یک نشست خبری با اظهار این مطلب گفت که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی وظیفه داشت مشکلاتی که در انتخابات گذشته بود مرور کند و به خلاهای ایجادشده رسید‌گی کند.

اما او می‌گوید رئیس و معاون کمیسیون اصلاحات انتخاباتی پا فراتر از فرمانی که رییس جمهوری مشخص کرده و در آن وظیفه‌شان تنها ارایۀ پیش‌نهادات بود، گذاشته‌اند و عمل کرده‌اند.

نور می‌گوید در بعضی مواقع رییس کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی صلاحیت اجرایی دارد در حالی‌که فرمان رییس جمهور طرح پیشنهادات و نظریات‌شان را با حکومت شریک‌ ساختن بود.

آقای نور گفت که کار کمیسیون اصلاحات انتخاباتی از آغاز تا کنون توسط کارشناسان مورد انتقاد قرار گرفته و موقف‌هایی که توسط برخی از اعضا مطرح می‌شود، موقف‌های حزبی و گروهی است که می‌خواهند طرح‌های مشخص بعضی افراد و گروه‌ها را را در اجندای خود بگنجانند.

سخنگوی کمیسیون انتخابات می‌گوید باور آنان این است که جنبه‌های مثبت پیشنهادات کمیسیون اصلاحات انتخاباتی به خاطر بهبود روند انتخابات آینده به کار گرفته شود اما کمیسیون انتخابات به هیچ وجه موضوعات غرض‌آلودی که توسط بعضی افراد در کمیسیون اصلاحات انتخاباتی مدیریت شده را نمی‌پذیرد.

وی افزود هیچ گونه موضوعاتی که انتخابات آینده را در کشور تضمین کند تا کنون در کار کمیسیون اصلاح انتخاباتی صورت نگرفته و اعضای کمیسیون مستقل انتخابات آن را صدمه‌زدن به دموکراسی دانسته مسؤولیت هر مشکل در انتخابات آیندۀ افغانستان را به دوش کمیسیون اصلاح انتخاباتی می‌دانند.

سخن‌گوی کمیسیون انتخابات یادآور شد که کمیسیون اصلاح انتخاباتی وظیفه‌اش را درست انجام داده نتوانسته و باید باید هرگونه نقص در انتخابات‌های آینده را بررسی می‌کرد. نور تاکید کرد هیچ‌گونه اقدامی که انتخابات آیندۀ افغانستان را بهبود بخشد کار عملی در مورد آن صورت نگرفته و فقط در کمیسیون اصلاحات انتخاباتی جنگ روانی صورت گرفته‌است.

به گفتۀ او اظهاراتی که از سوی بعضی از اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی صورت گرفته جز صدمه‌زدن به قانون و دیموکراسی هیچ گونه مفادی به دیموکراسی و انتخابات آینده نبوده‌است.

هرچند پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات تاکید کرده بود که هیچ‌گونه تغییرات در گزینش اعضای این کمیسیون پذیرفته نخواهد شد اما اکنون که بگومگوها در مورد پذیرفته‌شدن تغییرات در اعضای کمیسیون به میان می‌آید، سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات در این مورد مشخصا چیزی نگفت و اقدام در این مورد را به آینده موکول کرد.

این در حالی‌ست که حدود دوماه پیش کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی طرح پیش‌نهادی‌اش را در مورد اصلاحات و تغییرات در نظام انتخابات افغانستان به حکومت پیش‌کش کرد.

گفته می‌شود گفت‌گو در مورد گزینش اعضای کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نیز جریان دارد و معرفی خواهند شد.

رییس جمهور و رییس اجرایی حکومت افغانستان سال گذشته پس از تنش‌های دوام‌دار پساانتخاباتی و ایجاد حکومت وحدت ملی تعهد کردند که در نظام انتخاباتی افغانستان تغییرات به میان خواهند آورد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.