• انتشار: 23 جولای 2015
  • ساعت: 15:02
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1189
پرینت
نهادهای جامعه مدنی:

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی باید به صورت بی طرفانه کار کند

دیده بان انتخابات افغانستان و سازمان خط نو ضمن استقبال از آغاز به کار کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، از آنان خواست که به صورت مستقل و بی طرفانه به اصلاح نظام انتخاباتی بپردازند.

این دو نهاد جامعه مدنی امروز (پنجشنبه) در یک نشست خبری از انتخاب اعضای کمیسیون اصلاحات انتخابات اظهار نگرانی کردند.

شاه محمود مل، هماهنگ کننده بخش پارلمانی موسسه دیده بان انتخابات افغانستان گفت که دو تیم بر سر اعضای کمیسیون با هم اختلاف داشتند و اگر این اعضا ماهیت اختلاف را به درون کمیسیون بیاورند، دسترسی درست به اصلاحات انتخاباتی نخواهیم داشت.

آقای مل افزود که نگرانی دیگر ما از این جهت است که اعضا کمیسیون بی طرفانه عمل کنند اما پیشنهادهای آنان ضمانت اجرایی از سوی حکومت نداشته باشد و تشکیل این کمیسیون صرف تیوریک و نتیجه ای را در قبال نداشته باشد.

آنان همچنین سیاسی بودن اعضای کمیسیون، کم بودن زمان کاری کمیسیون اصلاحات انتخاباتی و نبودن فعالان مدنی در کمیسیون نیز اظهار نگرانی کردند.

این نگرانی ها در حالی از سوی نهادهای جامعه مدنی ایراد می شود که داکتر عبدالله، رئیس اجراییه حکومت در مراسم آغاز به کار کمیسیون اصلاحات انتخابات گفته بود فیصله های این کمیسیون را حمایت می کند.

صدیق الله توحیدی، معاون کمیسیون اصلاحات انتخاباتی در نشست جداگانه ای نیز گفته بود که اعضای این کمیسیون وابسته به هیچ حزب سیاسی نیست.

در همین حال، این نهادها قضاوت در مورد کارکردها و فیصله کمیسیون را پیش از وقت دانستند و برای بهبود کار این کمیسیون پیشنهادهایی به آنان ارایه کردند.

شاه محمود مل گفت که کمیسیون باید در مرحله اول روی لیست رای دهندگان و تهیه طرز العمل رای دهندگان کار کنند.

وی افزود که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی باید دسترسی نهادهای مدنی و رسانه ای را به معلومات و اجراات این کمیسیون تسهیل کند.

آنان از مقام های حکومت وحدت ملی نیز خواستند تا از کمیسیون اصلاحات انتخاباتی حمایت کنند تا اصلاحاتی غیر جانبدارنه و مسلکی این کمیسیون تضمین شود.

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی روز گذشته در مقر ریاست اجراییه شروع به کار کرد و قرار است تا سه ماه آینده اصلاحاتی در قانون انتخابات بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.