• انتشار: 23 جولای 2015
  • ساعت: 13:05
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1180
پرینت
صدیق الله توحیدی:

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی نیاز به حمایت دولت دارد

صدیق الله توحیدی، معاون کمیسیون اصلاحات انتخاباتی یک روز پس از شروع به کار این کمیسیون می گوید که هیچ کمیسیونی صلاحیت اجرایی ندارد و دولت باید کمیسیون اصلاحات انتخاباتی را حمایت کند.

آقای توحیدی امروز (پنجشنبه) در یک نشست خبری گفت که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، در سه ماه آینده روی بررسی قوانین و علت های تقلب و بررسی تشکیلات و صلاحیت ها کار خواهد کرد.

وی اظهار کرد که فیصله های کمیسیون مشورتی خواهد بود و در عرصه اصلاحات انتخاباتی می باشد.

این کمیسیون براساس یک توافقنامه سیاسی، بعد از چالش های انتخاباتی سال گذشته به وجود آمده بود ولی به دلیل اختلاف بر سر ریاست این کمیسیون تاکنون ایجاد نشده بود.

اما، بعد از ۹ ماه تاخیر، رئیس و اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، چند روز پیش با فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری معرفی شدند و دیروز با حضور عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، رسما کارشان را آغاز کردند.

داکتر عبدالله، رئیس اجراییه حکومت در روز مراسم شروع به کار این کمیسیون، به اعضای کمیسیون گفته است که از فیصله های کمیسیون حمایت خواهد کرد.

این کمیسیون ۱۴ عضو دارد که ریاست آن را شاه سلطان حسین عاکفی و صدیق الله توحیدی به عنوان معاون در این کمیسیون فعالیت می کند. یک عضو خارجی نیز در این کمیسیون است.

صدیق الله توحیدی گفت که اعضای این کمیسیون سیاسی نیستند و به هیچ یک از احزاب سیاسی وابستگی ندارند.

اما برخی از نهادهای مدنی و اجتماعی اعضای این کمیسیون را سیاسی می دانند و اظهار می کنند که باید افرادی فنی و مسلکی انتخاب می شدند تا بتوانند مشکلات انتخابات را به صورت درست تحلیل کنند.

آنان بر این باورند تا زمانی که اعضای کمیسیون های قبلی کمیسیون های انتخاباتی حضور داشته باشند، شاهد یک انتخابات شفاف نخواهیم بود.

معاون کمیسیون اصلاحات انتخاباتی بر این باور است که اگر قانون انتخابات تعدیل شود، برخی از اعضای کمیسیون که انتخابات قبل را به چالش کشیدند نیز برکنار خواهند شد.

آقای توحیدی گفت: “در طول سه ماه آینده به صورت شبانه روزی کار خواهیم کرد تا اصلاحات اساسی وارد قانون انتخابات شود.”

کار روی استخدام کارمندان دایمی و موقتی از کارهای این کمیسیون است.

توحیدی می گوید که بیشترین تقلبات توسط کارمندان موقتی کمیسیون های انتخاباتی صورت گرفته است.

کمیسیون اصلاحات نظام انتخاباتی در زمان معین شده تلاش خواهد کرد تا وظایف خود را انجام دهد و رئیس جمهوری قادر شود که زمان برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان را اعلام کند.

بر اساس گفته های معاون این کمیسیون احتمال می رود که انتخابات مجلس نمایندگان تا ۹ ماه دیگر نیز برگزار نشود.

این در حالی است که نهادهای ناظر انتخاباتی خواهان مشخص شدن تقویم انتخاباتی به زودی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.