• انتشار: 9 نوامبر 2019
  • ساعت: 13:04
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 39376
پرینت
با وجود برخی مخالفت ها

کمیسیون از امروز بازشماری آراء را آغاز کرد

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد بازشماری آراء از امروز شنبه ۱۸ عقرب آغاز شده است.

کمیسیون انتخابات صبح امروز شنبه (۱۸ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفت روند بازشماری آرای انتخاباتی ریاست جمهوری را آغاز کرده است.

در اعلامیه آمده:”کمیسیون مستقل انتخابات بسته بندی وسایل تخنیکی جهت بازشماری و تفتیش آراء را در حضور ناظرین و مشاهدین آغاز نموده است”.

اعلامیه افزود رهبری کمیسیون از ناظرین و مشاهدین می‌خواهد، با در نظرداشت کمبود وقت، در زمان تعیین شده که به آنها ابلاغ شده برای نظارت و مشاهده حاضر باشند.

این در حالی است که قرار بود هفته گذشته روند بازشماری آراء آغاز شود. اما بعضی از تکت‌های انتخاباتی با این عمل مخالفت نشان داده و خواهان فسخ تمام رای‌های غیربیومتریک شده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، نشست اعضای این کمیسیون با نمایندگان تکت‌های انتخاباتی بی‌نتیجه به پایان رسید و طرفین تصمیم گرفتند که امروز شنبه یک بار دیگر صحبت کنند.

حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات روزگذشته اعلام کرد: “کمیسیون رای‌های غیر بیومتریک را باطل می‌شمارد، ولی اول باید صندوق‌ها دوباره دیده شوند”.

او افزود: “۲۴۲۳ محل رای که آنها بر آن اعتراض دارند باید یک بار دیگر شمرده شود، اگر بیومتریک باشد ما کود ریدر داریم که به اساس آن شناخته می‌شوند در غیر آن باطل اعلام می‌شوند. ما باید به هر صورت به صندوق مراجعه کنیم. آنها می‌گویند به صندوق مراجعه نکنید و از همینجا این رای‌ها را باطل اعلام کنید”.

خانم نورستانی گفته است تکت‌های انتخاباتی ثبات و همگرایی و صلح و عدالت اسلامی با آنها ملاقات کرده و متحدانه با کمیسیون مخالفت کرده‌اند.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات تاکید می‌کند که عدم بازشماری آراء قبلاً هم سبب تاخیر کار انتخابات شده بود و این عمل افغانستان را به سمت بحران سوق می‌دهد.

او گفته بود که اجلاس امروز شنبه باید نتیجه بدهد، در غیر آن کمیسیون ارزیابی آراء را شروع می‌کند و تکت‌های انتخاباتی شاکی می‌توانند به کمیسیون شکایات انتخاباتی مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.