• انتشار: 16 دسامبر 2019
  • ساعت: 16:21
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40018
پرینت

کمیته مشترک مجلس در مورد استجواب رئیس جمهور غنی دچار اختلاف شد

کمیته مشترک مجلس در مورد بررسی قطعیه سال مالی ۱۳۹۷ در خصوص استجواب رییس جمهور دچار اختلاف دیدگاه شده و حل این اختلاف را به نشست عمومی امروز مجلس ارائه کرد.

عظیم محسنی رییس کمیسیون مالی و بودجه در نشست امروز دوشنبه (۲۵ قوس) مجلس گفت کمیته مشترک در مورد تطبیق مواد ۶۹ و یا ۸۹ قانون اساسی برای استجواب رییس جمهور غنی در زمینه تعدیل کدهای احتیاطی بودجه ملی به نتیجه نرسیده است.

پیش از این برخی نمایندگان مجلس، رییس جمهور غنی را متهم کرده بودند که با سوء‌استفاده از قدرت و صلاحیت خود، خلاف قانون اساسی ۲٫۴ میلیارد افغانی در سال ۱۳۹۷ در کدهای احتیاطی ۹۱ و ۹۲ که مصارف ارگ و ریاست اجرایی از طریق آنان تامین می‌شود، افزوده است.

نمایندگان منتقد خواستار استجواب رییس جمهور غنی در این مورد شده بودند.

اما؛ عظیم محسنی گفت، نشست مشترک کمیسیون‌های مجلس که در تاریخ ۱۷ ماه جاری برگزار شده بود، در این مورد نتوانست تصمیم بگیرد و این مساله به تالار عمومی واگذار شد.

آقای محسنی افزود دو نظر اختلافی در زمینه وجود داشت؛ ۱۲ عضو نشست مخالف هرگونه استجواب رییس جمهور بودند ولی ۹ عضو دیگر خواستار تطبیق یکی از ماده‌های ۶۹ و یا ۸۹ قانون اساسی در زمینه بودند.

او گفت: “پیشنهاد ما (کمیسیون مالی و بودجه) این است که اگر وزارت مالیه جزئیات مصرف کدهای ۹۱ و ۹۲ را ارائه کند مشکل حل خواهد شد، در غیر آن باید مطابق قانون اساسی با رییس جمهور و رییس اجرایی برخورد جدی صورت گیرد.”

اما؛ همایون قیومی سرپرست وزیر مالیه تاکید کرد که پول‌ کدهای ۹۱ و ۹۲ عمدتاً برای مرمت آثار باستانی مصرف شده است؛ ولی جزئیات بیشتری در زمینه نداد.

با این وجود، نمایندگان مجلس در مورد یاد شده و نیز در مورد گزارش قطعیه سال مالی ۱۳۹۷ در نشست امروز مجلس تصمیم گیری نتوانستند و این موضوع به نشست روز چهارشنبه آینده این مجلس موکول شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.