ورزشی

کمیته بین المللی المپیک برای ورزشکاران افغانستان ۵۶۰ هزار دالر کمک می کند

«توماس باخ» رئیس کمیته بین المللی المپیک روز گذشته (چهارشنبه ۱۷ قوس) گفت: «با کسب موافقت طالبان، کمیته بین المللی المپیک به ارزش ۵۶۰ هزار دالر امریکایی کمک های بشردوستانه برای جامعه المپیکی افغانستان که هنوز موفق به خروج نشده اند، اعطا می کند.»

او گفت که این کمک ها برای دست کم ۲ هزار ورزشکار المپیکی و پارالمپیکی افغانستان است که هنوز نتوانسته اند از کشور خارج گردند؛ این کمک ها از طریق کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان برای آنها توزیع می گردد.

کمیته بین المللی المپیک تاکنون زمینه خروج ۳۰۰ ورزشکار افغان را پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن طالبان فراهم ساخته است.  

توماس باخ افزود که کار برای خروج بیشتر جامعه ورزشی افغانستان در حال انجام است.

او گفت: «نسبت به روزهای نخست عملیات تخلیه از افغانستان، هم اکنون متقاعد کردن دولت ها برای اعطای ویزای بشردوستانه سخت تر شده است؛ اما با این وجود با شماری از کشورها در حال گفتگو هستیم و امیدواریم به زودی به نتیجه برسیم.»

وی همچنین علاوه کرد: «کمیته بین المللی المپیک از تاریخ ۱۸ نوامبر در دوحه قطر با نمایندگان طالبان در خصوص ورزشکاران بجا مانده در افغانستان به ویژه زنان و دختران گفتگوهایش را شروع کرده است. ما کاملا برای آنها مشخص کرده ایم که دسترسی آزاد به ورزش بدون تبعیض جنسیتی، قومی، مذهبی و یا دیگر نوع های تبعیض در چارچوب کمیته بین المللی المپیک حیاتی است.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا