• انتشار: ۱ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۹:۴۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 68668
پرینت

کمک ۵ میلیارد روپیه ای پاکستان؛ عمران خان به تمامی وزرایش دستور کمک همه جانبه به افغان ها را داد

عمران خان نخست وزیر پاکستان امروز دوشنبه به ارزش ۵ میلیارد روپیه (نزدیک به ۲۹ میلیون دالر) کمک های بشردوستانه برای افغانستان اختصاص داد.

دیلی تایمز پاکستان گزارش کرده که عمران خان نخست وزیر این کشور امروز (دوشنبه ۱ قوس) به ارزش ۵ میلیارد روپیه (در حدود ۲۹ میلیون دالر) کمک های بشردوستانه شامل ۵۰ هزار تن گندم و تجهیزات صحی و کمک های زمستانی برای افغانستان اختصاص داد.

عمران خان همچنین به تمامی وزارت خانه های این کشور دستور داده تا در حداکثر توان شان تسهیلات لازم برای افغان ها فراهم کنند و موافقت خود برای کاهش تعرفه و مالیات بر فروش کالاهای کلیدی صادراتی افغانستان به پاکستان را اعلام کرد.

عمران خان این دستورات را امروز دوشنبه در کمیته ای تازه تشکیل شده توسط دولت این کشور برای رسیدگی به امورات مرتبط با افغانستان بیان کرد.

گفتنی است که دولت پاکستان چندی پیش، از تشکیل کمیته ای در این کشور برای رسیدگی به امور مرتبط با افغانستان خبر داد.

در جلسه امروز مقام های عالی رتبه دولت پاکستان به شمول، شاه محمود قریشی وزیر خارجه، شوکت ترین مشاور دارایی دولت فدرال پاکستان، جنرال جاوید قمرباجوا رئیس ارتش، معید یوسف رئیس شورای امنیت ملی و شماری دیگر از مقام های ملکی و نظامی پاکستان حضور داشتند.

عمران خان در این جلسه همچنین دستور داد تا روند تطبیق واکسن کرونای رایگان برای تمامی مهاجران افغان که وارد خاک پاکستان می گردند ادامه یابد.

او همچنین از تصمیم پاکستان برای اجازه عبور ۵۰ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق خاک پاکستان خبر داد و گفت به محض آنکه تشریفات این انتقال با جانب هندی نهایی گردید، این گندم ها انتقال می یابند.

عمران خان علاوه کرد که پاکستان زمینه بازگشت شهروندان افغان که برای تداوی به هند رفته بودند و در آنجا گیر مانده اند را نیز فراهم می کند.

او در این جلسه همچنین دستور داد تا ظرفیت کارکنان مرزی پاکستان افزایش یابد تا از هر گونه بسته شدن مجدد مرزها با افغانستان جلوگیری بعمل آید و همچنین بر احیای سریع خط اتوبوس میان پشاور و جلال آباد تاکید کرد.

عمران خان همچنین گفت تسهیلات طوری فراهم خواهد شد تا روند صدور ویزای پاکستان برای شهروندان افغانستان در نهایت از سه هفته بیشتر طول نکشد.

نخست وزیر پاکستان در این جلسه بار دیگر از جامعه جهانی خواست تا از مردم افغانستان حمایت کنند و آنها را در این شرایط تنها نگذارند.

او افزود «افغان ها یکی از شجاع ترین ملت های روی زمین هستند که با هر شرایط سختی توانسته اند کنار بیایند؛ اما جامعه جهانی به افغان ها مدیون است و باید آن ها را برای داشتن صلح و ثبات پس از سال ها درگیری حمایت کند.»

عمران خان همچنین به معید یوسف رئیس شورای امنیت ملی این کشور دستور داد تا سفری به افغانستان داشته باشد و با مقام های طالبان برای ارتقای ظرفیت حمایت از افغان ها گفتگو کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.