• انتشار: 26 اکتبر 2019
  • ساعت: 12:28
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 39000
پرینت
دبیرکل ناتو:

کمک های مالی و نظامی ناتو به افغانستان تا سال ۲۰۲۴ ادامه می یابد

ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان ناتو تاکید کرد افغانستان کماکان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های این پیمان است و همکاری‌های نظامی و مالی به افغانستان ادامه خواهد داشت.

آقای استولتنبرگ، روز جمعه (۳ عقرب) در پایان نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو صحبت می‌کرد گفت این پیمان به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان که درگیر جنگ با تروریزم بین‌المللی هستند، ادامه می‌دهد.

آقای استولتنبرگ بیان داشت: “حمایت ما از افغانستان، هم از نظر نیرو و هم از نظر منابع مالی، محکم و پایدار است”.

دبیرکل ناتو افزود در صورت آغاز دوبارۀ مذاکرات امریکا با طالبان، پیمان ناتو از آن استقبال خواهد کرد.

وی با این حال فساد اداری در افغانستان را از مشکلات جدی خواند و گفت شفافیت مصرف پول‌های کمک شده به افغانستان برای این پیمان مهم است.

آقای استولتنبرگ گفت: “​برای ناتو مهم است که کمک‌های مالی ما در راستای اهدافی که تعیین شده به مصرف برسد. بخشی از کمک‌های مالی ما برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت است”.

مایک اسپر، وزیر دفاع امریکا نیز در پایان این نشست به “حمایت قاطع” ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کرد.

آقای اسپر گفت:”هدف ما این است که جلو حمله به کشور خود را از افغانستان بگیریم. همه ما به این باور هستیم که با یک راه حل سیاسی به این هدف دست یابیم. چنان که ما اوضاع در افغانستان را ارزیابی می‌کنیم به دنبال راه‌های استیم تا حضور ما را در آن کشور به گونه بهتر بررسی کنیم”.

در همین حال اسدالله خالد وزیر دفاع ملی در پایان نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل به رسانه‌ها گفت این نشست برای افغانستان و نیروهای دفاعی و امنیتی افغان با ارزش بود.

آقای خالد بیان داشت وزیران دفاع کشورهای عضوی ناتو از دستاوردهای اخیر نیروهای افغان در جنگ با تروریست‌ها ستایش کرده و بار دیگر به ادامه کمک‌های شان در راستای تقویت، آموزش و مشوره دهی به نیروهای افغان تعهد سپردند.

وی افزود کشورهای عضوی ناتو تا اکنو‌ن هیچ تصمیم مبنی بر کاهش نیروهای شان در افغانستان، نگرفته‌اند.

وزیر دفاع ملی کشور تاکید کرد عملیات‌های تهاجمی نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغان تا رسیدن به صلح یا سرکوب طالبان در نقاط مختلف کشور ادامه خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.