اجتماعیبرگزیده ها

کمک های جامعه جهانی به دست نیازمندان واقعی نمی رسد

شماری از شهروندان در نقاط مختلف کشور در گفتگو با خبرگزاری رها و یا ارسال پیام های متفاوت مدعی هستند که طالبان هنگام توزیع کمک های بشردوستانه جامعه جهانی ملاحظات سلیقه ای دارند و براساس جهت گیری، لسان و یا قومیت این کمک ها را توزیع می کنند.

یکی از مسئولین یک نهاد اجتماعی سیاسی در افغانستان به نام «روند بیداری» به خبرگزاری رها گفت که براساس مشاهدات و دریافت گزارش های متفاوت این نهاد از ۲۰ ولایت متوجه شده اند که اکثر کمک های جامعه جهانی به دست نیازمندان واقعی نمی رسد.

منبع علاوه می کند که براساس مشاهدات میدانی در ۲۰ ولایت کشور دریافته اند که این کمک ها یا به نیازمندان واقعی نمی رسد؛ و یا اگر می رسند، طالبان ملاحظات سلیقه ای هنگام توزیع این کمک ها دارد.

این منبع به نقل از صحبت های یک شهروند که صدای او را در اختیار خبرگزاری رها نیز قرار داده، می گوید که طالبان هنگام توزیع کمک ها به قومیت، به زبان و یا حتی به این که در گذشته از طرفداران طالبان بوده یا خیر، توجه می کنند.  

شمار زیادی از شهروندان دیگر نیز با تماس و ارسال پیام به خبرگزاری رها مشاهدات مشابهی دارند و می گویند که کمک ها به نیازمندان واقعی نمی رسد و اکثر این کمک ها به طرفداران طالبان توزیع می گردد.

بسیاری از این شهروندان تقاضا کرده اند که از این پس این کمک ها در حضور رسانه های مستقل و یا حتی الامکان با حضور نماینده های با صلاحیت کشورهای کمک کننده به شمول چین، ایران، پاکستان و اتحادیه اروپا صورت بگیرد.

لازم به ذکر است که پس از روی کار آمدن دوباره طالبان و مسدودسازی دارایی های بانک مرکزی افغانستان توسط امریکا به دنبال سقوط دولت پیشین، و همچنین خروج سرمایه گذاران و تجار از کشور، افغانستان هم اکنون با بحران اقتصادی-انسانی فجیعی روبرو است.

از این رو، کشورهای زیادی اعلام کرده اند که بدون درنظرداشت وضعیت مشروعیت سیاسی طالبان، به مردم افغانستان کمک صورت بگیرد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. اگر کمک ها را شما قسمی توضیح کنید که در بدل کار باشد در بدل تعلیم و تربیت بسیار خوب خواهد شد ما که واسطه در دوران سابق و حال نه داریم تا به حال یک بار هم کمک نه گرفتیم وکیل کوچه سابق اندرابی به زور تحدید رای گرفت حالی به زور چاپلوسی طالبان نام تمام کسی را که همرای طالبان است میگیرد از منطقه ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا