سیاست

کمک های بشردوستانه به افغانستان با همکاری کشورهای مشترک المنافع صورت بگیرد

بلتای بلاروس نوشته است؛ «سدیرجباروف» رئیس جمهور قرقیزستان امروز (جمعه ۲۳ میزان) در نشست مجازی سران اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع نسبت به اوضاع داخل افغانستان ابراز نگرانی کرده و پیشنهاد کرد تا کمک های بشردوستانه تحت نظارت و با همکاری این سازمان صورت بگیرد.

وی گفت: “اوضاع در جهان به سرعت در حال تغییر است. و این بدان معناست که کشورهای جهان در پاسخ دادن به موقع به چالش ها و تهدیدهای در حال ظهور مشترکا با هم تلاش کنند.”

آقای جباروف چالش های موجود در افغانستان را تروریسم، افراط گرایی، مهاجرت های غیرقانونی و جرایم فرامرزی و همچنین فروپاشی زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی بر شمرد و گفت این چالش ها منجر به وقوع یک فاجعه انسانی در افغانستان می گردد.

او با بیان اینکه ادامه این چالش ها امکان وقوع جنگ داخلی را درافغانستان در پی دارد افزود که دامنه ناامنی ها کشورهای منطقه را نیز تهدید می کند.

آقای جباروف علاوه کرد از آنجایی که اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع برای تامین امنیت و ثبات کشورهای منطقه شکل گرفته است، پیشنهاد می شود که ادامه کمک های بشردوستانه به افغانستان تحت نظارت و با همکاری این سازمان صورت بگیرد.

رئیس جمهور قرقیزستان افزود با این کار هم جایگاه بین المللی سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع تقویت می گردد و هم به برقراری صلح و ثبات در افغانستان مشارکت کرده است.

اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع شامل برخی جمهوری های مستقل اتحاد جماهیر شوروی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا