• انتشار: ۱۷ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۷:۲۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67484
پرینت

کمپاین واکسین پولیو در بدخشان؛ ۲۶۵۰۶۹ طفل واکسین دریافت می کنند

کمپاین خانه به خانه و سه روزه واکسین پولیو (فلج اطفال) با اشتراک مسوولان طالبان و ریاست صحت عامه در ولایت بدخشان آغاز گردیده و قرار است ۲۶۵۰۶۹ طفل واکسن پولیو دریافت کنند.

فلج اطفال از خطرناکترین امراض دوران کودکی اطفال است که  به گفته متخصصان، یک مرض ناعلاج بوده و با مبتلا شدن اطفال با این ویروس این اطفال بار دوش جامعه گردیده و دوباره صحت یاب نمی گردند.

کمپاین محو فلج اطفال به تاریخ ۱۷ عقرب سال روان در بدخشان آغاز شد؛ بخاطر حمایت از این برنامه ابواحمد احمدی معاون مقام ولایت، مولوی شیر احمد جواد رییس امر به معروف و نهی از منکر و مولوی محراب الدین اقبال رییس معارف امارت اسلامی طالبان با چکانیدن دو قطره واکسین پولیو این برنامه را افتتاح کردند.

دوکتور «نورخاوری» رییس صحت عامه ولایت بدخشان می گوید واقعات مرض پولیو تنها در افغانستان و پاکستان موجود بوده و باقی کشور ها این مرض را از کشور خود محو نموده اند.

او اضافه می کند که واقعات پولیو نظر به سال گدشته کم است؛ تنها یک واقعه ثبت شده و این به این معناست که ویروس در سرتاسر کشور در گردش است.

آقای خاوری از دلایلی که اطفال را به پولیو مصاب می سازد فقر، سو تغذیه و مهاجرت می داند.

او امیدوار است که امسال افغانستان بتواند این مرض را نابود ساخته و سرتیفیکت عالی پولیو را بدست آورد.

آقای خاوری می گوید که در این کمپاین سه روزه که توسط تیم رضاکاران صحت عامه تطبیق می گردد  دو صد و شصت و پنج هزار و شصت و پنج  طفل در ولایت بدخشان از آن مستفید می گردند.

داکتر اسدالله نعیمی مسوول سازمان صحی جهانی در بدخشان با بازگویی یک روایت دینی مبنی بر اینکه «بهترین انسان ها کسانی اند که نفع شان به مردم می رسد»، گفت برنامه کمپاین واکسین پولیو به همکاری مالی و تخنیکی سازمان صحی جهان، یونیسیف و ریاست صحت عامه برگزار شده است.

آقای نعیمی گفت تلاش می کند که تیم رضاکاران ریاست صحت عامه در تمام ولسوالی ها و روستاهای بدخشان حضور پیدا کنند و دو قطره واکسین پولیو را به دهان هر طفل بچکانند تا اطفال از این مرض مهلک نجات پیدا کنند.

 در همین حال وزیر صحت عامه حکومت موقت طالبان با ارسال پیامی به همین مناسبت واکسیناسیون اطفال و یا معافیت دهی را یکی از خدمات اساسی خوانده و مهمترین هدف آن را کاهش وفیات و مصابیت ها در میان زنان و اطفال عنوان نموده است.

در پیام وزیر صحت عامه که توسط رییس صحت عامه بدخشان به خوانش گرفته شد آمده است: «وزارت صحت عامه مصمم است تا جهت رسیدن به هدف محو و نابودی این مرض دوره های کمپاین واکسیناسیون سرتاسری را در مناطق تحت خطر راه اندازی کند. اینک کمپاین خزانی واکسیناسیون پولیو در ۳۴ ولایت کشور به تاریخ ۱۷ عقرب ۱۴۰۰ آغاز گردیده و در مدت سه روز دوام خواهد یافت. وزارت صحت عامه از تمام والیان ولایات، ولسوالان، شاروالان، قوماندانان امنیه، اهل محترم معارف، مسوولان دولتی، رسانه ها، علمای کرام، متنفذین و سران قومی می خواهد که با مسوولین و رضاکاران واکسین پولیو همکاری جدی نمایند.»

با این حال مولوی شیر احمد جواد رییس امر به معروف و نهی از منکر طالبان در بدخشان گفت که پولیو از نقطه نظر شریعت کدام مشکلی ندارد.

طبق گفته های آقای جواد، ممانعت های قبلی و منع بودن کمپاین خانه به خانه به دلیل مشکلات امنیتی در ولایت بدخشان بود.

آقای جواد خود را شریک کمپاین واکسین پولیو دانسته و تاکید نمود که در ۲۸ واحد اداری بدخشان نمایندگی دارد و هر مشکلی را به زودترین فرصت برطرف خواهد کرد.

کمپاین واکسین پولیو امروزهمزمان در بیست و هشت واحد اداری ولایت بدخشان به شکل خانه به خانه توسط تیم رضاکاران صحت عامه بدخشان آغاز گردیده و تا دو روز دیگر نیز دوام پیدا می کند.

لازم به ذکر است که کمپاین واکسیانسیون فلج اطفال یا پولیو از امروز ۱۷ عقرب به مدت ۳ روز در سراسر کشور آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.