• انتشار: 29 جولای 2015
  • ساعت: 15:38
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1290
پرینت
مدیر جندر وزارت داخله:

کمرنگ بودن زنان در امور کشور، بستگی به باورهای فرهنگی جامعه دارد

مدیر جندر وزارت امور داخله می گوید که کمرنگ بودن زنان در امور کشوری به اعتقادات و باورهای فرهنگی نادرست بستگی دارد.

عیدی احمد حکیمی مدیر جندر وزارت امور داخله امروز (چهارشنبه) در نشستی گفت که بر اساس قطعنامه ۱۳۲۵ سازمان ملل، زنان هنوز نتوانسته اند صلاحیت های خود را در امور دولتی به صورت درست در دست بگیرند.

آقای حکیمی اضافه کرد که باید طرحی درست برای اجرای کردن قطع نامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد طراحی شود تا زنان به حقوق خود برسند.

قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل در مورد توانمند سازی زنان به خصوص در بخش صلح و امنیت است که دولت ها مکلف به اجرایی کردن آن است.

افغانستان؛ مطابق قانون اساسی و تعهدات بین المللی به خصوص قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد، مکلف است که در زمینه توانمند سازی زنان تلاش های فراوانی را انجام دهد.

بدین منظور، نهادهای جامعه مدنی نشستی را تحت عنوان “حمایت از پولیس زن، حمایت از صلح و امنیت” ترتیب دادند و چالش های فرا روی پولیس زن در کشور را مورد بررسی قرار دادند.

آنان بر این باورند که زنان نتوانسته اند طی یک دهه اخیر صلاحیت های قابل ملاحظه ای در نهادهای دولتی به دست بگیرند.

این فعالان می گویند که نقش زنان در روند صلح و جلب و جذب پولیس ملی بسیار کمرنگ و نمادین بوده است.

فعالان جامعه مدنی بر این باورند، علیرغم سهولت ها فراوان، هنوز هم مشکلات فراوانی –آزار و اذیت جنسی و روحی و دیدگاه های منفی- زنان را آزار می دهد.

منسوبین وزارت داخله، فعالان مدنی و برخی از نمایندگان مجلس برای حمایت بیشتر دولت از زنان پیشنهاداتی را ارایه کردند.

تغییر باورهای غلط، تعیین زنان در یکی از معینیت ها و حضورشان در ریاست ها و آمریت ها و آموزگاران زن در وزارت داخله از پیشنهادهای این فعالان هست.

گفتنی است، وزارت داخله در نظر دارد تا سال ۲۰۱۶ تعداد پولیس های زن را به ۵ هزار تن برساند و این رقم تا سال ۲۰۲۴ به ۱۰ هزار تن افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.