• انتشار: 3 آگوست 2020
  • ساعت: 15:17
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 46498
پرینت

کشورهای پولدار در صف اول پیش خرید واکسن کرونا قرار گرفته اند

وزیر بهداشت آمریکا پیشتر اعلام کرده بود این کشور برای دریافت ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن کرونا محصول شرکت داروسازی «فایزر» یک قرارداد دو میلیارد دالری را امضا کرده است.

با وجود این که هنوز هیچ فرمول معتبری برای واکسن کرونا موفق به دریافت مجوز نشده کشور های آمریکا، انگلیس، اتحادیه اروپا و جاپان ۱٫۳ میلیارد دوز این واکسن را پیش خرید کرده اند.

به نقل از  Bloomberg ایالات متحده آمریکا با شرکت‌ “سانوفی” و GlaxoSmithKline Plc سازنده واکسن و داروسازی‌های معتبر قرار دادی را امضا کرده اند تا میلیون ها دوز از واکسن ویروس کرونا را در صورت ساخت بخرند.

وزیر بهداشت آمریکا پیشتر اعلام کرده بود این کشور برای دریافت ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن کرونا محصول شرکت داروسازی «فایزر» یک قرارداد دو میلیارد دالری را امضا کرده است.

گفته می شود جاپان نیز با شرکت “فایزر” توافق نامه ای خرید واکسن کرونا را امضا کرده است.

دولت انگلیس با شرکت‌های خارجی سازنده واکسن و داروسازی‌های معتبر قرار دادی امضا کرده است تا ۹۰ میلیون دوز از واکسن ویروس کرونا را در صورت ساخت، بخرد.

توافق اتحادیه اروپا و شرکت سونافی نیز برای دریافت واکسن کرونا  در شرایطی است که بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، تاکنون ۱۷ میلیون و ۵۷۰ هزار و ۳۷۴ نفر به این  ویروس مبتلا شده‌اند که از این تعداد،تاکنون ۱۱ میلیون و ۱۵۵ نفر بهبود یافته و ۶۷۸ هزار و ۵۱۱ تن فوت کرده‌اند.

تحلیلگران معتقد هستند که این دُز برای ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ساکن جهان کافی نخواهد بود و کشورهای فقیرتر در «صف واکسن» در آخرین ردیف قرار خواهند گرفت. یک مانع دیگر برای ایمن‌سازی جهانی در مقابل ویروس کرونا، این است که نه یک دُز بلکه تزریق دو دُز لازم خواهد بود.

پیش ازاین دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در بیاناتی اظهار داشت که ایالات متحده ۹۰ درصد از کل ذخیره داروهای Remdesivir در جهان را که برای معالجه بیماران مبتلا به کرونا ویروس استفاده می شود خریداری کرده است. 

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: «این دارو تأثیر بسیار خوبی دارد و به همین دلیل دولت کنترل ذخایر این دارو را برای بیماران آمریکایی تضمین کرد».

بیماری جدید کرونا موسوم COVID-19 از ماه دسامبر سال گذشته میلادی در ولایت هوبئی در چین و شهر “ووهان” این ولایت شیوع یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.