• انتشار: 10 آگوست 2019
  • ساعت: 13:27
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36688
پرینت
افغانستان به حضور طالبان در نشست ازبکستان اعتراض کرد

کشورهای همسایه به محوریت حکومت افغانستان در پروسه صلح احترام بگذارند

وزارت خارجه افغانستان با انتقاد از حضور نمایندگان طالبان در ازبکستان می گوید، کشوهای همسایه باید به رهبری و مالکیت مردم و دولت افغانستان در روند صلح، احترام بگذارند.

صبغت احمدی، سخنگوی وزارت خارجه امروز شنبه(۱۹اسد) گفت افغانستان همیشه از همکاری های جهانی و منطقه‌ای به ویژه کشورهای همسایه در روند صلح در افغانستان استقبال نموده است.

وی افزود جمهوری ازبکستان نیز به عنوان کشور برادر و همسایه آمادگی اش را در روند صلح افغانستان اعلام کرده بود، اما، شیوه‌ی پذیرایی رسمی از نمایندگان گروه طالبان و چگونگی گفت‌و‌گوها، نشان دهنده‌ی زمینه سازی گفت‌و‌گوهای صلح میان دولت افغانستان و نمایندگان طالبان از سوی جمهوری ازبکستان نیست.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: “ما از همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه می خواهیم، به رهبری و مالکیت مردم، و دولت جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان نماینده مشروع این مردم بر روند صلح، حرمت بگذارند”.

این واکنش وزارت خارجه افغانستان در حالی مطرح می شود که نمایندگان طالبان به ریاست ملا برادر آخوندزاده، رئیس دفتر سیاسی این گروه در قطر وارد تاشکند شد و در میدان هوایی بین‌المللی تاشکند، مورد استقبال عصمت‌الله ایرگش اوف، نماینده خاص رئیس‌جمهور ازبکستان در امور افغانستان و سایر مقامات ازبک قرار گرفت.

در دیدار هیات طالبان و مقام های ازبکستان که در وزارت امور خارجه این کشور صورت گرفته، مسائل مربوط به روند صلح و تضمین صلح پایدار در افغانستان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.