سیاست

کشورهای منطقه باید طالبان را در قبال تعهداتی که سپرده اند پاسخگو بسازند

وزیر خارجه چین و دبیر کل ناتو طی یک تماس تصویری درباره وضعیت افغانستان و اختلاف نظرهای پکن با این ائتلاف نظامی صحبت کردند. چین و ناتو اختلاف‌های شدید و طولانی مدتی با همدیگر دارند.

به نقل از اسوشیتدپرس، وزارت خارجه چین امروز سه شنبه، ۶ میزان در بیانیه‌ای اعلام کرد رایزنی وانگ یی؛ وزیر خارجه این کشور با ینس استولتنبرگ؛ دبیرکل ناتو مثبت و سازنده بود.

در بیانیه آمده در این رایزنی که روز گذشته از طریق تماس مجازی و تصویری انجام شد دو طرف روی «موضوعات مورد نگرانی مشترک» تمرکز کردند.

پکن اعلام کرد وانگ یی و استولتنبرگ توافق کردند معیار گفتگو را برای پیشبرد همکاری عملی بین چین و ناتو در موضوعاتی از جمله مبارزه با تروریزم، مبارزه با دزدی دریایی، امنیت سایبری و حفظ صلح بین‌المللی بالا ببرند.

وزارت خارجه چین و دیگر مقام‌های پکن توضیحات بیشتری درباره رایزنی وزیر خارجه این کشور با دبیرکل ناتو ارائه نداد.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، چین که مرز مشترک کوچکی با افغانستان دارد، برای مدت زیادی مخالف حضور نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان بود؛ اما از ثبات نسبی ایجاد شده در نتیجه این حضور نفع برده است.

این رسانه امریکایی افزود: «این کشور به شدت از خروج پر هرج و مرج ایالات متحده از افغانستان که راه را برای رسیدن طالبان به قدرت باز کرد انتقاد کرده و آن را عجولانه و غیرمسئولانه خوانده است».

مطابق بیانیه مطبوعاتی روز دوشنبه ناتو، ینس استولتنبرگ به وزیر امور خارجه چین اعلام کرد ائتلاف ناتو به افغانستان رفت تا مطمئن شود این کشور دیگر به عنوان پناهگاه تروریست‌ها عمل نمی‌کند.

بنا بر این بیانیه، دبیرکل ناتو به وزیر خارجه چین افزود از سال ۲۰۰۱ هیچ حمله‌ای علیه چین یا کشورهای عضو ناتو انجام نشده است.

استولتنبرگ همچنین در صحبت با وزیر خارجه چین، بر اهمیت «رویکرد هماهنگ بین‌المللی از جمله با کشورهای منطقه، برای پاسخگو کردن طالبان در قبال تعهدات خود در مقابله با تروریزم و حمایت از حقوق بشر به ویژه حقوق زنان» تأکید کرده‌است.

با مسلط شدن طالبان بر افغانستان، چین سفارت خود را در کابل باز نگه داشته و گفتگو با گروه طالبان را حفظ کرده است. سفیر این کشور در کابل در چند روز گذشته با چند عضو کابینه طالبان دیدار و گفتگو کرده‌است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا