• انتشار: 16 دسامبر 2020
  • ساعت: 13:48
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 52085
پرینت

کشورهای اروپایی روند اخراج افغانستانی های رد شده را از سر گرفته اند

مقام‌های افغان روز چهارشنبه اعلام کردند بسیاری از کشورهای اروپایی روند اخراج مهاجران رد شده افغان را از سر گرفته اند. این روند در ماه‌های اخیر به دلیل پاندمی کرونا متوقف شده بود.

آلمان، اتریش، سویدن، بلغاریا و هنگری قدم‌هایی را برای اخراج آن عده از مهاجران افغان که درخواست پناهندگی‌شان رد شده است، برداشته اند.

یک مقام وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان به خبرگزاری آلمان (دی پی ای) گفت صبح امروز چهارشنبه ۱۱ مهاجر افغان که از اتریش و بلغاریا اخراج شده اند، به کابل رسیدند.

این پرواز حامل ۱۰ پناهجوی رد شده از اتریش و یک تن از بلغاریا حوالی ساعت ۱۰ صبح امروز چهارشنبه به وقت محلی در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی در کابل نشست کرده است.

مقام‌های افغان همچنین گفته اند که قرار بود گروهی دیگری از پناهجویان افغان نیز از سویدن در این پرواز به کابل منتقل شوند، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا این کار صورت نگرفت.

اما احمد خلیل اکلیل، مسئول یکی از سازمان‌های مدافع مهاجران در سویدن در فیس بوکش نوشته که فعالان از اخراج این مهاجران جلوگیری کردند.

مقام‌ها در افغانستان گفته اند هنگری نیز می‌خواست شماری از مهاجران افغان را اخراج کند، اما دولت افغانستان اعتراض کرد، “چون این کار مخالف موافقت‌نامه میان دو کشور است.”

قرار است آلمان نیز گروه دیگری از پناهجویان افغان را که تقاضاهای پناهندگی‌شان رد شده، پس از یک وقفه نُه ماهه به افغانستان اخراج کند. منابع دولتی گفته اند که بر اساس برنامه ریزی، طیاره حامل این افراد فردا پنجشنبه به کابل خواهد رسید.

روند اخراج مهاجران به افغانستان همواره بحث برانگیز بوده است. فعالان حقوق مهاجران باور دارند که این کشور جنگ‌زده برای مهاجران بسیار خطرناک است. بر اساس گزارش‌ها در ماه‌های اخیر شمار زیادی از غیرنظامیان در این کشور قربانی حملات گروه طالبان و داعش شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.