• انتشار: 22 آگوست 2019
  • ساعت: 01:31
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 36969
پرینت

کشمیر تحت کنترل هند برای یک راه پیمایی بزرگ بعد از نماز جمع این هفته آماده می شوند

رهبران جدایی طلب کشمیر هند از مردم این منطقه خواسته اند در اعتراض به حکم دولت هند مبنی بر رفع خود مختاری کشمیر بعد از نماز جمع این هفته دست به تظاهرات گسترده بزنند.

رهبران جدایی‌طلب کشمیر هند، از مردم خواسته‌اند بعد از نماز جمعه این هفته، با نقض ممنوعیت تظاهرات، یک راهپیمایی گسترده شکل دهند؛ این نخستین درخواست این چنینی پس از لغو وضعیت ویژه کشمیر است.

صدها تن از رهبران و فعالان سیاسی کشمیر که عمدتا خواستار انفصال این منطقه از هند هستند، تحت بازداشت به سر می‌برند. درخواست مذکور آن‌ها، از طریق پوسترهایی که به طور شبانه در سرینگر، اصلی‌ترین شهر این منطقه پخش شده، به مردم ابلاغ شده است.

“رهبری مشترک مقاومت” که نماینده تمام گروه‌های اصلی جدایی‌طلب است، در پوستر منتشره عنوان کرده است: “همه مردم، پیر و جوان، مرد و زن، باید پس از نماز جمعه به راهپیمایی بپردازند”.

از مردم خواسته شده تا به سوی دفتر گروه ناظر سازمان ملل که پس از اولین جنگ هند و پاکستان بر سر کشمیر در سال ۱۹۴۹ تاسیس شد، حرکت کنند.

دولت نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، چند هفته پیش اقدام به لغو وضعیت ویژه کشمیر کرد. براساس این فرمان مردم هند قادر خواهند بود تا به خرید و فروش ملک، رقابت برای مشاغل دولتی و صندلی‌های دانشگاه در این منطقهِ اکثرا مسلمان‌نشین بپردازند.

حزب حاکم هند، برای مدت‌ها خواستار خاتمه وضعیت ویژه کشمیر بود و این وضعیت را مانعی برای یکپارچه کردن این منطقه با دیگر نواحی هند می‌دانست.

طبق اعلام پولیس، روز گذشته چهارشنبه طی یک درگیری مسلحانه که بین نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان در منطقه “بارامولا”ی کشمیر رخ داد، یک نفر از ماموران پلیس و یک شبه نظامی کشته شدند.

طی روزهای اخیر، مردم سرینگر با وجود محدودیت‌های شدید ارتباطی –تلفن و اینترنت- و ممنوعیت گردهمایی، مکررا دست به تظاهرات زده‌اند.

در یکی از پوسترهای منتشره، آمده است که دولت فدرال [هند] تصمیم دارد تا جمعیت کشمیر را دستکاری کند و از روحانیون نیز خواسته تا طی خطابه‌های نماز جمعه، این موضوع را مطرح کنند.

برخی ساکنان منطقه سورا در همین شهر که شاهد گسترش تظاهرات بوده، اعلام کرده‌اند جهت شرکت در تظاهرات تلاش خود را خواهند کرد.

در بخش دیگری از شهر که مغازه‌ها تعطیل بودند، ساکنان گفته‌اند درخواست برگزاری تظاهرات به دست آن‌ها نرسیده است.

یکی از ساکنان که نمی‌خواهد نامش فاش شود، می‌گوید: “اگر رهبران ما بخواهند، ما بیرون خواهیم آمد؛ تظاهرات ما متوقف نخواهد شد”.

در منطقه فاتح کادال سرینگر، روز سه‌شنبه فردی در پی شلیک گلوله ساچمه‌ای از سوی نیروهای پلیس، به شدت مجروح شد. به گفته مقامات دولتی و پلیس، این درگیری در پی پرتاب سنگ توسط معترضان رخ داده است.

فرد مضروب، طبق اعلام مقام دولتی به دستگاه تنفسی وصل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.