• انتشار: 26 ژوئن 2020
  • ساعت: 13:23
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 45228
پرینت
گزارش سازمان ملل در مورد مواد مخدر نشان داد

کشت کوکنار در افغانستان در سال ۲۰۱۹ یک سوم کاهش یافته است

در گزارش اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد آمده است در سال گذشته ۱۶۳ هزار هکتار زمین در افغانستان زیر کشت کوکنار بوده که حدود ۱۰۰ هزار هکتار کمتر از سال ۲۰۱۸ می باشد.

اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد گفته است ساحات تحت کشت کوکنار در افغانستان در سال ۲۰۱۹ بیش از یک سوم کاهش یافته است، اما مقدار مواد مخدر تولید شده به اندازه سال ۲۰۱۸ باقی مانده و حدود ۶۴۰۰ تن بوده است.

در گزارش اداره مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد آمده است در سال گذشته ۱۶۳ هزار هکتار زمین در افغانستان زیر کشت کوکنار بوده که حدود ۱۰۰ هزار هکتار کمتر از سال ۲۰۱۸ می باشد.

در این گزارش آمده است که از پول مواد مخدر برای تمویل شورشگری نیز استفاده شده است و خصوصاً در جنوب افغانستان کشتزارهای کوکنار در مناطق زیر کنترول طالبان موقعیت دارند.

گزارش می‌افزاید که در سال ۲۰۱۹ در مساحت ۲۵۳ هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده بود. اداره پالیسی ملی مواد مخدر در قصر سفید هم در ماه فبروری گذشته گفته بود کشت کوکنار در افغانستان در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال قبلی ۲۸ فیصد کاهش داشت.

بیشترین مقدار کوکنار درسال‌های اخیر درسال ۲۰۱۷ کشت شده بود. ولی با این‌که مساحت زمینی که کوکنار درآن کشت شده کاهش یافته اما حاصلات تریاک بازهم افزایش داشته است.

به اساس گزارش ملل‌متحد درسال ۲۰۱۹ شش هزار و چهارصد تن تریاک در افغانستان تولید شده که تقریباً با حاصلات سال قبلی مساوی بوده است.

دفتر ملل متحد برای مبارزه با مواد مخدر و جرایم می‌گوید به‌خاطر باران‌های موسمی، رطوبت هوا هنگام حاصل‌گیری و نبود امراض نباتات، حاصلات تریاک درسال گذشته ۲۰۱۹ افزایش داشت.

براساس گزارش ها در پنج سال گذشته مواد مخدر تولید شده در افغانستان ۸۴ درصد مجموع مواد مخدر جهان را تشکیل داده است.

در گزارش ملل متحد آمده است که بحران کرونا تاثیری بر کشت کوکنار نگذاشته و کارگران روزمزدی که به دلیل محدودیت‌های کرونا بیکار شده اند، در بخش جمع‌آوری حاصلات مواد مخدر کار یافته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.