اقتصاد

کشت زعفران در هرات ۵۰ درصد کاهش یافته است

کشت زعفران در هرات به دلیل خشکسالی شدید پنجاه درصد کاهش یافته است.

براساس اعلام اداره زراعت ولایت هرات در سال جاری نزدیک به ده تن زعفران در این ولایت برداشت شده که در مقایسه با سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

به نقل از طلوع نیوز، پیر محمد حلیمی؛ سرپرست ریاست زراعت هرات گفته است سال گذشته برداشت زعفران دو برابر سال جاری بوده است.

در این راسنا کشاورزان در ولایت هرات می‌گویند سال گذشته بیش از ۲۰ تُن زعفران در ولایت هرات برداشت شده بود؛ اما امسال به دلیل خشک‌سالی میزان براداشت این تولیدات به ۱۰ تُن رسیده است.

عبدالاحمد، کشاورز گفت: «نسبت به پارسال همی خشک‌سالی و کم بارانده‌گی است که ما داریم، از لحاظ گل و زعفران ما بسیار کاهش است.»

اتحادیه ملی زعفران کاران کشور می‌گوید که امسال در مقایسه با سال گذشته، بهای زعفران سه برابر افزایش یافته است، اما صادرات زعفران افغانستان هنوزهم متوقف است.

عبدالشکور احراری؛ مسئول کمیته صادرات اتحادیه ملی زعفران کاران گفت: «در جریان سه ماه گذشته که تحولی بوجود آمده است، هیچ راهی برای بیرون رفت برای این نیست که ما این را صادر کنیم و مشکلی که ما فعلاً داریم مشکل صادرات زعفران می‌باشد.»

از سویی هم، در فصل برداشت گل‌های زعفران برای صدها تن از زنان و دختران کار موقت فراهم می‌شود و بیشتر گل‌های زعفران کشور را زنان و دختران گردآوری می‌کنند.

صالحه احمدی، زعفران کار گفت: «از لحاظ اقتصادی برای ما خیلی خوب است. صبح مکتب می‌رویم و از مکتب که می‌آییم اینجا گل پاک می‌کنیم.»

هایده، زعفران کار گفت: «این زمینه برای ما مساعد است که از این طریق ما می‌توانیم درآمدی به دست آوریم و به خانه خود کار کنیم و مشکلات خانواده خود را حل کنیم.»

در حال حاضر زنان و دختران نقش پر رنگ در قسمت پروسس و آماده سازی زعفران در ولایت هرات را دارند.

شبانه نظیف، پروسس کننده زعفران گفت: «اکثر مردها بیکار هستند، این خیلی شغلی خوبی است برای ما خانم‌ها، ما از طریق این می‌توانیم هم مشکل خود و هم مشکل فامیل خود را حل کنیم.»

شبانه نظیف، پروسس کننده زعفران گفت: «خیلی خوشحال هستیم که اینجا زمینه کار برای ما مساعد شده است.»

این در حالی‌است که، بیش از ۹۰ درصد زعفران کشور در هرات برداشت می‌شود که برای سومین بار به عنوان بهترین زعفران جهان شناخته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا