• انتشار: 27 اکتبر 2020
  • ساعت: 17:28
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 50121
پرینت
در دیدار دانش با سرپرست سفارت امریکا در کابل مطرح شد

کشتار هدفمند هزاره ها ادامه دارد/گروه تماس بین المللی برای پیش برد مذاکرات صلح تشکیل گردد

آقای دانش، گفت اگر کشتار هدف‌مند توسط گروه‌های تروریستی ادامه یابد، ممکن است حرکت‌های افراطی از نوعی دیگر گسترش یافته و زمینه برای مداخلات بیشتر خارجی فراهم شود.

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، گفت افزایش خشونت‌ها و بن‌بست در گفت‌وگوها، به اعتماد مردم و روند صلح آسیب زده است.

آقای دانش، روز سه‌شنبه (۶ عقرب)، در دیدار با راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل، گفت نقض مکرر توافق‌نامه‌ی دوحه، بهانه‌تراشی‌ها برای به بن‌بست کشانیدن گفت‌وگوها و عدم پابندی به تعهدات از سوی گروه طالبان، مردم را ناامید کرده و روند صلح را نیز به گونه‌ی جدی آسیب زده است.

آقای دانش، با اشاره به حملات تروریستی اخیر زیر نام داعش، گفت: «وقتی تروریست‌ها بازداشت می‌شوند، اعتراف می‌کنند که از سوی گروه طالبان و شبکه‌ی حقانی برای حملات تروریستی و انتحاری ماموریت گرفته و داعش صرفا یک نام است.»

به گفته‌ی او، حملات تروریستی اخیر با انگیزه‌های مذهبی و سرکوب مردم هزاره و شیعه صورت گرفته است.

آقای دانش، گفت اگر مردم از روند صلح ناامید شوند و کشتار هدف‌مند توسط گروه‌های تروریستی ادامه یابد، ممکن است حرکت‌های افراطی از نوعی دیگر گسترش یافته و زمینه برای مداخلات بیشتر خارجی فراهم شود که این موضوع نگران‌کننده و خطرناک خواهد بود.

از سویی هم، سرپرست سفارت امریکا در کابل نیز، گفت برخی کشورها، پیشنهاد کرده‌اند که یک گروه تماس بین‌المللی برای حمایت از صلح افغانستان تشکیل شده و در روند گفت‌وگوها، به دو طرف مشوره بدهند.

به گفته‌ی او، دولت افغانستان تا اکنون رویکرد منطقی داشته و تلاش خواهد شد که گروه طالبان نیز با کاهش خشونت‌ها موافقت کند. آقای ویلسن، گفت همکاری و حمایت امریکا از افغانستان ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.