• انتشار: ۴ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۳:۲۳
  • سرویس: ورزشی
  • کدخبر: 68915
پرینت

کریکت بورد افغانستان: تیم کریکت زنان می تواند به فعالیت عادی خود ادامه دهد

میرویس اشرف بازیکن سابق تیم ملی کریکت که به عنوان رئیس جدید کریکت بورد افغانستان تعیین شده می گوید تیم کریکت زنان افغانستان می تواند به صورت عادی بازی هایش را ادامه دهد.

میرویس اشرف بازیکن سابق تیم ملی کریکت افغانستان که به تازگی از سوی طالبان به عنوان رئیس کریکت بورد کشور معرفی گردیده است، روز گذشته (چهارشنبه ۳ قوس) گفت که تیم کریکت زنان افغانستان می تواند به صورت عادی به بازی های خود ادامه دهد.

وبسایت «کریک ویک» که خبرهای مرتبط با کریکت را در سراسر دنیا دنبال می کند، به نقل از میرویس اشرف نوشته است: «ادامه فعالیت برای بازیکنان زن کریکت افغانستان یکی از شرایط اصلی شورای کریکت بین المللی است، بنابراین باید متعهد به آن باشیم. دختران ما به صورت عادی می توانند به بازی کریکت خود ادامه دهند و در تلاشیم تا تمام نیازمندی های آنان را فراهم کنیم.»

شورای کریکت بین المللی تمامی کشورهای عضو این شورا را ملزم کرده که زنان نیز در کشورهایشان باید بتوانند کریکت بازی کنند و هیچ محدودیتی نباید علیه آنها وضع باشد.

از همین رو، شورای کریکت بین المللی گروهی را ایجاد کرده تا وضعیت کریکت در افغانستان را پس از سقوط دولت و روی کار آمدن طالبان مورد بررسی قرار دهد.

«گرگ بارکلی» رئیس شورای کریکت بین المللی گفت: «دلایل فرهنگی و دینی دخیل است. موقعیت پر چالشی است. البته قبل از ماه اگست (قبل از سقوط دولت پیشین) هم همین مشکلات بود. تمام کاری که می توانیم در حال حاضر انجام دهیم این است که نظاره گر باشیم. امیدواریم که اوضاع بهتر شود و قادر باشیم که ببینیم وضعیت کریکت زنان بهتر شده است. می پذیریم که این روند بسیار کند در حال پیش رفتن است، زیرا برخی مسایل فرهنگی و مذهبی نیز وجود دارد. صبر کنیم تا ببینیم چه اتفاقی می افتد.»

تلویزیون اس بی اس استرالیا در گزارشی آورد که شورای کریکت بین المللی پس از آن تصمیم به تشکیل یک کارگروه برای بررسی وضعیت کریکت افغانستان گرفت که «احمدالله وثیق» یک عضو کمیسیون فرهنگی طالبان پیش از آن گفته بود: «زنان نیاز نیست که کریکت بازی کنند، زیرا در هنگام بازی کریکت ممکن است موقعیتی پیش بیاید که صورت و یا بدن آنها نمایان گردد.»

وی افزود: «و نمایان گشتن بدن زن در دین اسلام جایز نیست؛ در عصر رسانه ای حاضر، عکس ها و فیلم های آنان از این موقعیت ها منتشر می گردد و مردم تماشا می کنند. اسلام و امارت اسلامی افغانستان به زنان اجازه بازی کریکت و یا هر ورزش دیگری را نخواهد داد که این طور نمایان گردند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.