سیاستِتیتر یک

کریم خلیلی شایعات تعامل خود با طالبان را رد کرد

محمد کریم خلیلی معاون رئیس جمهور سابق کشور شایعات تعامل خود با طالبان را رد کرده و گفته است که طالبان به جای برگزاری جرگه «درون امارتی» برای کسب مشروعیت داخلی و بین المللی، به شکل معنادار وارد گفتگوی بین الافغانی گردد.

آقای محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و معاون رئیس جمهور پیشین کشور شب گذشته (سه شنبه ۷ سرطان) در یادداشتی در صفحه فیسبوکش نوشته است که طالبان باید با تفاهم با تمامی جریان های سیاسی افغانستان از طریق یک مکانیسم مشارکتی و مبتنی بر رای مردم و حقوق شهروندی، راه را برای صلح و ثبات در افغانستان هموار کند.

وی گفته است که برای او جایگاه فرد و یا حزب او اولویت ندارد، بلکه تامین جایگاه حقوقی و سیاسی مردم اش اولویت دارد و تا زمانی که تعریف واضحی از این جایگاه صورت نگیرد با طالبان وارد تعامل نمی شود.

خلیلی در یادداشتش به جنگ بلخاب نیز اشاره کرده و گفته است که در این جنگ نشانه های روشنی از جنایت علیه بشریت دیده می شود.

او علاوه کرد که طالبان نباید بخاطر زهر چشم گرفتن از مخالفین خود، غیرنظامیانی را که در جنگ دخیل نیستند، آزار و یا تحت فشار قرار دهند.

معاون سابق رئیس جمهور خاطر نشان کرد که طالبان باید تلاش می کرد تا مشکل با مولوی مهدی مجاهد، فرمانده ناراضی خود را به گونه درونی امارتی حل می کرد؛ اما اکنون که جنگ آغاز شده است، این جنگ باید در جبهات و افراد نظامی محدود گردد.

وی افزود که غیرنظامیان در بلخاب به طور مستقیم و از روی عمد مورد حمله قرار گرفته اند و خانه ها و اموال آنها نیز غارت شده است.

قابل ذکر است که از آغاز جنگ در بلخاب میان نیروهای طالبان و افراد وابسته به مولوی مهدی فرمانده هزاره تبار ناراضی طالبان حدود یک هفته می گذرد و شماری از نهادهای حقوق بشری نسبت به وضعیت غیرنظامیان در این ولسوالی ابراز نگرانی کرده اند.  

گرچه ذبیح الله مجاهد سخنگوی عمومی طالبان در واکنش به گزارش ها درباره اعدام های صحرایی غیرنظامیان و آزار و اذیت آنها در بلخاب، گفت که این گزارش ها «تبلیغات دشمن» است و مردم در بلخاب در آرامش و امنیت بسر می برند.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا