• انتشار: 26 فوریه 2020
  • ساعت: 19:58
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41982
پرینت

کرونا دلیل به تعویق افتادن مراسم سوگند غنی تا ۹ مارچ

حکومت در حالی شیوع کرونا در افغانستان را دلیل به تعویق افتادن مراسم سوگند غنی اعلام می کند که امریکا قبلا از رئیس جمهور خواسته بود مراسم را به عقب بیندازد.

زلمی خلیلزاد، فرستادۀ ویژه آمریکا برای صلح افغانستان ساعاتی پیش با نشر توییتی گفت وزارت خارجۀ افغانستان از تعویق مراسم تحلیف آقای غنی تا نهم مارچ سال جاری میلادی خبر داده است.

پس از توییت فرستادۀ آمریکا، ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌یی گفت: «محمداشرف غنی، رئیس ‌جمهوری افغانستان پس از مشورت با بخش‌های فنی، شخصیت‌های سیاسی، بزرگان قومی، اعضای ارشد تیم دولت‌ساز و شرکای بین‌المللی افغانستان مصلحت دانست تا مراسم تحلیف ریاست جمهوری تا تاریخ نوزدهم حوت به تعویق بیافتد.»

اعلامیۀ ارگ، شیوع ویروس کرونا در کشور را یگانه دلیل تعویق این مراسم عنوان کرده است.

در اعلامیه هم‌چنان آمده است به تمام نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان دستور واضح صادر شده است تا ضمن توجه‌ مسلکی به کاهش خشونت در سراسر کشور، در امر حراست از جان و مال مردم لحظه‌یی غافل نبوده و در خدمت مردم باشند.

قرار بود مراسم تحلیف آقای غنی روز پنج‌شنبه به تاریخ هشتم حوت برگزار گردد.

وزارت خارجۀ آمریکا نیز ناوقت روز گذشته با نشر اعلامیه‌یی گفته بود که برگزاری مراسم تحلیف آقای غنی به تعویق افتاده است.

وزارت خارجۀ آمریکا و سفیر خلیلزاد از تعویق مراسم تحلیف استقبال کرده‌اند.

بر خلاف ادعای ارگ، فرستاده گفته که تعویق مراسم تحلیف محمداشرف غنی فرصت کافی را به دست می‌دهد تا مشورت‌های لازم برای ایجاد حکومت آینده که تضمین‌کنندۀ منافع افغانستان و مردمش باشد، انجام شود.

خلیلزاد هم‌چنان گفته دولت جدید منعکس‌کنندۀ آرمان‌های همه شهروندان افغانستان است و فراگیر خواهد بود.

‏فضل‌احمد معنوی، عضو ارشد دستۀ ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدلله پس از نشر توییت سفیر خلیل‌زاد در رشته توییتی گفت: «توییت آقای خلیل‌زاد مسکن به تیم دولت ساز است. موقف رسمی آمریکا همان اعلامیه رسمی آن‌هاست.»

آقای معنوی در بخشی از این توییت گفته که تصمیم ما قاطع است و هیچ فشاری ما را وادار به پذیرش نتیجۀ کودتایی نمی‌تواند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.