سیاست

کره شمالی جنگ امریکا در افغانستان را جنایت ضد بشری خواند

کره‌شمالی با محکوم کردن جنگ تحت رهبری آمریکا در افغانستان به عنوان “جنایت حقوق بشری”، واشنگتن را به ارتکاب “جنایات کشتار جمعی” علیه مردم بی‌گناه این کشور متهم کرد.

وزارت خارجه کره‌شمالی با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت خود تحت عنوان “آمریکا بابت جنایت حقوق بشری خود به هر بهایی باید محاکمه شود” تاکید کرد “پرواز شتابزده” نیروهای آمریکایی پایان ناگهانی دو دهه “مبارزه با تروریسم” واشنگتن در افغانستان را رقم زد.

در این بیانیه آمده است: در این برهه از زمان، صدای جهانیان که می‌خواهند نیروهای آمریکایی به خاطر جنایات کشتار جمعی علیه مردم بی‌گناه محاکمه شوند و قضاوت سختگیرانه‌ای علیه جنایتکاران صورت پذیرد، بلند می‌شود.

در این بیانیه همچنین به اظهارات مقام‌های دولتی ایران و چین و یک گزارش خبری ژاپن اشاره شده مبنی بر اینکه عملیات‌های ارتش آمریکا جان شماری از غیرنظامیان را در افغانستان گرفته است.

وزارت خارجه کره‌شمالی گفت: تمام حقایق فوق مویّد این مطلب است که تمام مکان‌هایی که زیر پای نیروهای آمریکایی لگدمال شدند، به زمین سوخته حقوق بشری تقلیل یافته‌اند. ایالات متحده پشت نقاب “قضاوت حقوق بشری” مرتکب چنین جنایت‌هایی در بخش‌های مختلف جهان شده است.

همچنین وزارت خارجه کره‌شمالی هفته گذشته از آمریکا بابت جنگ افغانستان و تبعیض نژادی انتقاد کرده و این کشور را نابودکننده حقوق بشر و دموکراسی توصیف کرد.

آمریکا در سی اوت خروج از افغانستان را تکمیل کرد و به بیست سال جنگ که به بهانه حملات تروریستی در یازده سپتامبر ۲۰۰۱ آغاز شده بود، پایان داد. در آن زمان، افغانستان تحت کنترل طالبان بود. طالبان بعد از بیست سال در ۱۵ اوت ۲۰۲۱ قدرت را دوباره به دست گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا