• انتشار: 16 مارس 2018
  • ساعت: 21:12
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 27148
پرینت

کرسی معاون اول مجلس نمایندگان در بدل دو میلیون دالر فروخته شد

همایون همایون با صرف هزینه ای نزدیک به یک و نیم میلیون دالر در مقابل حاجی نذیراحمدزی با صرف مبلغی تا حدود هفت صد هزار دالر موفق شد تا کرسی معاون اول مجلس نمایندگان را احراز کند.

شبکه اطلاع رسانی افغانستان به نقل از روزنامه سرخط نوشته است؛ همایون همایون، هر رای ۱۱۰ نماینده‌ مفسد را از پنج تا بیست هزار دالر خریداری کرده و در مقابل حاجی نذیر احمدزی هم با دادن رشوه پنج تا بیست هزار دالری به هر کدام از ۶۸ وکیل هفت صد هزار دالر رشوه داده است. عبدالرحیم ایوبی که به جیب خالی پا به میدان رقابت قوچ‌ ها گذاشته بود، پایش شکست و تنها یک رای خودش را کسب کرد.

همایون همایون و حاجی نذیر احمدزی هر کدام قبل از آغاز به کار اجلاس جاری سال هشتم کاری شورای ملی با هر وکیل دیدارهای جداگانه انجام داده و به اکثریت آنان در دفاتر خود پول رشوه دادند.

از این میان آنعده وکلایی که از قید قلم مانده و یا هم بخاطر رخصتی‌ها در خارج از کشور بودند و فرصت ملاقات قبل از انتخابات برای شان مساعد نبود، در داخل تالار پول گرفتند و به جیب زدند.

همایون همایون، پیروز نیابت اول مجلس تا یک و نیم میلیون دالر و حاجی نذیر احمدزی هم هفتصد هزار دالر به وکلا رشوه داده ‌اند. هر وکیل رشوه ‌خوار با توجه به نفوذ، نفوس و دبدبه‌ ایی که در داخل و بیرون از پارلمان دارند، از پنج تا ده بیست هزار دالر پول گرفته اند.

معلوم است که همایون همایون برای رسیدن به کرسی معاونیت نخست مجلس بیشترین پول را رشوه داده بود و هر وکیل رشوه‌ خوار هم ناگزیر بود تا به دهلی برقصد که دهل ‌نوازش می ‌نوازد. سرانجام نتیجه این شد که همایون همایون با ۱۱۰ رای پیروز میدان شد و نذیر احمدزی هم با ۶۸ رای از رسیدن به کرسی مورد نظر باز ماند. این بود که نگهبانان هر دو در بیرون از تالار به فیرهای هوایی و حمله بر همدیگر پرداختند.

همایون، نایب اول مجلس که سابقه کاری در دور قبلی را نیز داشت، پس از پیروزی در این انتخابات هیات اداری مجلس گفت: «تمامی دستگاه‌ حکومت از جمله رییس امنیت ملی، وزیر مالیه، مشاور امنیت ملی رییس جمهور و ارگ ریاست جمهوری تا جایی که توانستند که در انتخابات هیات اداری مداخله کردند تا مرا ناکام سازند، اما شرم باد به همه این‌ها که به تنهایی توانستم شکست شان دهم.»

مسئله طرفداری از حکومت اینجا مطرح نبوده و به واقعیت حکومت تا آنجا که توانست مداخله کرد تا شخص مورد نظر و نزدیک به رییس جمهور یعنی «محمد نذیر احمدزی» را به نیابت اول جرگه برساند، اما شرم به هر سه جناح که وارد یک رقابت کثیف شدند.

بدون شک حتی در کشورهای پیشرفته و دموکراتیک ‌تر نیز اتفاق می افتد که حکومت در رسانیدن شخص مورد نظر در کرسی کلیدی پارلمان تلاش کرده، ولی اینجا مسئله کمی متفاوت ‌تر است، زیرا همایون همایون به هیچ وجه نمی ‌خواست و نمی ‌خواهد کرسی کلیدی پارلمان را که از آن منحیث وسیله برای رسیدن به اهداف در برابر حکومت و تاخت و تاز به کار می‌ برد، از دست دهد.

با نظرداشت اینکه از میان ۲۴۹ وکیل در مجلس، ۱۷۰ آن حتی در انتخابات هیات اداری مجلس رشوه می ‌گیرند، شکی نیست که در رای اعتماد به وزرا حتی از عزت نفس شان می ‌گذرند.

حالا که شخص همایون، نایب اول مجلس این مبلغ پول را برای کسب نیابت اول به مصرف رسانیده، بدون شک راه‌های دریافت غیرقانونی ده برابر آنرا نیز می ‌داند، اما در اینجا ملتی که هنوز این پارلمان غیرقانونی را تحمل کرده، چه تقصیری دارد. از مساله برمی ‌آید که هشتاد درصد اعضای پارلمان مفسد هستند و کاری به خیر و صلاح ملت ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.